RAPORT

Wojna na Ukrainie

Oburzające słowa Tuska. Internauci przypomnieli manifest Cyby

Donald Tusk i Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Donald Tusk i Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta – mówił na wiecu w obronie TVN lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy. Słowa polityka oburzyły internautów, którzy przypomnieli polityczny manifest mordercy Ryszarda Cyby.

Tusk do prezydenta na strajku TVN: „Nie bądź bezpieczny…”

W niedzielę m.in. w Warszawie odbyły się uliczne manifestacje sprzeciwiające się przyjęciu przez Sejm ustawy medialnej. Ze sceny na Krakowskim...

zobacz więcej

W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim odbył się w niedzielę protest przeciwko tzw. ustawie medialnej przyjętej w piątek przez Sejm. Protest, który zgromadził na Krakowskim Przedmieściu tysiące uczestników, zorganizował m.in. Komitet Obrony Demokracji.

Po przedstawicielach mediów głos zabrali politycy. Jako pierwszy głos zabrał lider Platformy Donald Tusk. Przywołał słowa Czesława Miłosza, które umieszczono na pomniku poległych stoczniowców w Gdańsku po tym, jak wygrała Solidarność.

– Ci ludzie, którzy wówczas te słowa Czesława Miłosza umieścili na pomniku stoczniowców, oni dziś by dedykowali dokładnie te same słowa tej władzy, która dziś Polskę rujnuje – powiedział Tusk.

Tusk do prezydenta Dudy: nie bądź bezpieczny


– Te słowa jakże dobrze pasują do tego dzisiejszego naszego spotkania. Adresuję je do mieszkańca tego Pałacu i jego mocodawcy: „Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta. Możesz go zabić, urodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta”. Pamiętajcie o tych słowach wielkiego poety, pamiętajcie o tym, co czeka każdą władzę, która sprzeniewierza się ojczyźnie – powiedział Tusk.

11 lat temu Cyba zabił Marka Rosiaka. To był mord polityczny

11 lat temu w Łodzi Ryszard Cyba wtargnął do siedziby PiS i zastrzelił Marka Rosiaka – działacza partii i asystenta europosła Janusza...

zobacz więcej

Jak komentował w programie „#Jedziemy” Michał Rachoń, Tusk zasłaniając się cytatem ze słów poety „publicznie nawoływał do wieszania polskiego prezydenta”.

W mediach społecznościowych słowa Tuska potępiło wielu internautów. Przypomnieli oni manifest Ryszarda Cyby, który 11 lat temu w Łodzi wtargnął do siedziby PiS i zastrzelił Marka Rosiaka, działacza partii i asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego, oraz ranił nożem Pawła Kowalskiego, asystenta posła Jarosława Jagiełły. Za zbrodnię Cyba został skazany na dożywotnie więzienie.

Manifest Cyby


Po zamachu Cyba krzyczał, że chciał zabić prezesa PiS. – Chciałem zabić Kaczyńskiego, tylko za małą broń miałem. Jestem przeciwko PiS-owi i chciałem go zamordować – mówił po zatrzymaniu.

Cyba podczas procesu w sądzie przedstawił swój „polityczny manifest. „Na początku chciałbym przeprosić pokrzywdzonych za to co zrobiłem, ale winę ponosi PiS. Jarosław Kaczyński i Lech Kaczyński, który spóźnił się na samolot i nie chciał się spóźnić się na uroczystości, doprowadził do katastrofy smoleńskiej przez zmuszenie załogi samolotu do lądowania w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i słabo wyposażonym lotnisku. Według mnie to Lech Kaczyński jest największym mordercą Polskim od czasu II wojny światowej” – pisał.

„Ale ciemny lud wszystko kupi. Buduje mordercy pomnik, na który nie zasługuje. Na pomnik zasługuje tylko Generał Jaruzelski, który rządził Polską w trudnych czasach komunizmu, gdy byliśmy pod okupacją Związku Radzieckiego" – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej