RAPORT

Wojna na Ukrainie

TVN największą amerykańską inwestycją w Polsce? Sprawdziliśmy, to fake news

Największe inwestycje USA w Polsce. Jak wypada TVN? (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Największe inwestycje USA w Polsce. Jak wypada TVN? (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Od piątkowego popołudnia TVN w żałobnym nastroju grzmi o ataku PiS na wolne media. Prywatna stacja należąca do koncernu Discovery przekonuje, że jest największą amerykańską inwestycją w Polsce. Zupełnie co innego wynika jednak z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham) i KPMG, gdzie amerykański koncern ląduje na miejscach poza czołówką – pod każdym względem.

„Holding”. Szokujące kulisy powstania TVN [REPORTAŻ]

Służby specjalne PRL, tajni współpracownicy komunistycznej bezpieki, członkowie PZPR, WSI, spółki w rajach podatkowych – red. Marcin Tulicki...

zobacz więcej

Po przyjęciu przez Sejm noweli ustawy o radiofonii i telewizji (i odrzuceniu weta Senatu) wybuchła medialna burza – politycy opozycji wieszczą koniec „wolnych mediów”, a TVN24 grzmi o ataku PiS na prywatnego nadawcę. Tymczasem ustawa wprowadza przepisy znane w wielu krajach UE czy w Stanach Zjednoczonych i reguluje m.in. kwestię przydzielania koncesji radiowych i telewizyjnych.

TVN o ustawie medialnej


TVN w 2015 r. trafiło w ręce Amerykanów, gdy zostało kupione przez grupę Scripps Networks Interactive. W 2018 r. przejął je z kolei koncern Discovery.

Grzegorz Kajdanowicz w piątkowych „Faktach” TVN24 stwierdził: . To twierdzenie padało w ostatnich dniach jeszcze wielokrotnie – tak w serwisach informacyjnych stacji, relacjach jej dziennikarzy czy w rozmowach z komentatorami.

Czytaj więcej: Co zmienia nowelizacja ustawy medialnej? Sprawdź szczegóły

Gdzie mieści się spółka, która ma 100 procent akcji TVN?

Nowelizacja ustawa o KRRiT ma uszczelnić obchodzone przepisy dotyczące struktury właścicielskiej mediów. Niemożliwe będzie – jak jest teraz – że...

zobacz więcej

Co innego wynika jednak z dostępnych danych.

Raport: Największe inwestycje USA w Polsce


W kwietniu 2020 roku Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) we współpracy z firmą KPMG przygotowały raport podsumowujący 30 lat amerykańskich inwestycji w naszym kraju. Wskazywano w nim, że na początku ubiegłego roku amerykańscy inwestorzy posiadali nad Wisłą aktywa w wysokości 54,5 mld dolarów.

W raporcie wyliczano, że funkcjonuje u nas ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału z USA, które zatrudniają około 267 tys. pracowników. W wyliczeniach przewijał się także koncern Discovery – pod żadnym względem nie jest jednak na pierwszym miejscu, jak utrzymują dziś pracownicy TVN.

Najwyższe miejsce Discovery notuje w rankingu największych inwestorów według wartości aktywów (z wyłączeniem bankowości), gdzie zajmuje 7. Miejsce. Dwie lokaty niżej plasuje się w zestawieniu amerykańskich firm pod względem wartości inwestycji (9. miejsce).

Kliknij, by przejść do raportu (Źródło: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce)

Znacznie gorzej wypada w dwóch innych przygotowanych zestawieniach:

• 24. miejsce pod względem wielkości zatrudnienia;

• 34. miejsce w rankingu przychodów. Raport wskazuje też, że nie chodzi jedynie o samą Grupę TVN. Amerykańskie Discovery Inc. ma bowiem w Polsce w sumie siedem firm zależnych: Discovery Drilling Sp. z o.o., Discovery Polska Sp. z o.o., El-Trade Sp. z o.o., Green Content Sp. z o.o., Stavka Sp. z o.o., TVN Digital S.A., TVN Media Sp. z o.o. oraz TVN S.A.

Zobacz także Tego w TVN jeszcze nie było. Prowadzący i „sześciu polityków opozycji” na tle Tuska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej