RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jakie dania będą na topie w przyszłym roku?

Z pewnością nie porzucimy pasji do wypiekania chleba (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)
Z pewnością nie porzucimy pasji do wypiekania chleba (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)

Każdy rok przynosi nowe trendy kulinarne; pozwala odkryć na nowo zapomniane przepisy lub jeszcze nieznane dania i trunki inspirowane międzynarodową kuchnią. Czym ten rok nas zaskoczy? Z pewnością nie porzucimy pasji do wypiekania chleba, sięgniemy jednak też po chałki i brioszki. Swoją pozycję umacniać będzie dieta roślinna i ciekawe nowinki z nią związane, np. mleko ziemniaczane.

Miliony psów pożerane przez ludzi w Wietnamie. Hoi An obiecuje reakcję

Władze wietnamskiego miasta Hoi An zapowiedziały w piątek stopniowe wygaszenie handlu mięsem psów i kotów, by podnieść walory turystyczne miasta –...

zobacz więcej

Nurt zero waste


Wśród trendów, które w nadchodzącym roku będą umacniać pozycję, będzie nurt zero waste, który jeszcze bardziej zbliży nas do praktyki niemarnowania jedzenia. Dieta roślinna również nie zamierza odejść do lamusa, bo ten model żywienia sprzyja proekologicznym postawom; może o tym świadczyć „klimatarianizm” – dobór produktów, który uwzględnia redukcję śladu węglowego.

Jednym z wyraźniejszych trendów będzie celebracja śniadań. Jak wskazuje raport Yelp, na naszych stołach obok tradycyjnego pieczywa królować będą chałki i brioszki. Wyjęte prosto z pieca najlepiej smakują z domowymi powidłami, ale równie dobrze, w myśl zasady zero waste, możemy wykorzystać je następnego dnia do przyrządzenia słodkich tostów francuskich lub wytrawnych, sycących zapiekanek.

W 2022 r. warto również wypatrywać cukierniczej hybrydy rodem z Korei Południowej o wdzięcznej nazwie croffle. Wypiek będący połączeniem gofra i maślanego croissanta, który z powodzeniem może być serwowany na słodko, ale również z dodatkiem wytrawnych dodatków. Swoje pięć minut w nadchodzącym roku będzie miał również portugalski deser malasada, czyli smażone pączki. W swoich prognozach Yelp wskazuje również na wzrost zainteresowania białą pizzą. Oczywiście pizza cieszy się na całym świecie stałym zainteresowaniem – również w Polsce jest najchętniej zamawianym daniem na wynos – jednak nadchodzący rok pozwoli nam odkryć różnorodność smaków pizzy bez tradycyjnego pomidorowego sosu.

Chleb z serem


Co ciekawe na wzrost zainteresowania może również liczyć tak prosta przekąska jak chleb czosnkowy z dużą ilością sera.

W dobie pandemii marnujemy mniej żywności [WIDEO]

zobacz więcej

Jak zapowiada portal „Take out”, w przyszłym roku nie może w naszych domach zabraknąć popcornu. Nowy rok może przynieść kilka smakowych nowinek i wariacji na temat popcornu. Popcorn maślany i karmelowy to zdecydowanie za mało.

Mleko ziemniaczane


Gdyby na półkach z napojami roślinnymi brakowało jeszcze jakiejś odmiany roślinnego mleka, to w nadchodzącym roku z powodzeniem można wypatrywać mleka ziemniaczanego, którego formuła została opracowana w Szwecji. W przeciwieństwie do modnych orzechowych napojów produkcja mleka ziemniaczanego ma być bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska.

A jeśli mowa o napojach, kulinarne prognozy przewidują znaczny wzrost popularności tradycyjnego włoskiego koktajlu Negroni, na bazie ginu, słodkiego wermutu i gorzkiego likieru. Napój po raz pierwszy podano prawdopodobnie w roku 1919 we florenckiej kawiarni Casoni na żądanie hrabiego Negroniego. Ten koktajl ma zastąpić miłościwie panujący od kilku lat orzeźwiający, letni aperol spritz. Do barowego menu powróci również retro klasyk, espresso martini, wstrząśnięte nie mieszane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej