RAPORT

Pogarda

Antyrządowe protesty w Niemczech przeciwko ograniczeniom covidowym

Koronasceptycy protestowali w Niemczech (fot. Leonhard Simon/Getty Images)
Koronasceptycy protestowali w Niemczech (fot. Leonhard Simon/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Około 12 000 osób przemaszerowało w niedzielę przez Norymbergę, aby zademonstrować przeciwko działaniom rządu podejmowanym w walce z koronawirusem. Uczestnicy nieśli m.in. transparenty i plakaty z hasłami „Szczepienia czynią wolnym”, nawiązującymi do napisu na bramie niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz.

Sytuacja pandemiczna w Niemczech. Czy rząd wprowadzi całkowity lockdown?

Polityk i ekspert ds. zdrowia Christine Aschenberg-Dugnus (FDP) określiła sytuację pandemiczną w Niemczech jako  „bardzo poważną” z powodu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W sierpniu we Freiburgu mężczyzna został skazany za podżeganie do ludobójstwa, bo nosił tabliczkę z takim samym zdaniem – przypomina dziennik  „Welt”. W czasie niedzielnych demonstracji widoczne były również naklejki przypominające żydowską gwiazdę. „Obowiązek myślenia zamiast przymusowych szczepień” i „Nie dla przymusowych szczepień” to inne hasła wznoszone przez demonstrantów – pisze w niedzielę dziennik „Welt”.

Według reporterów stacji BR wśród protestujących  było kilka grup agresywnych chuliganów, działacze NPD (partia neonazistowska) z Norymbergi, jak również grupa neonazistów z obszaru Górnej Bawarii, a także członkowie skrajnie prawicowego ruchu „Identitaeren Bewegung”. 

Na równoległym wiecu bawarskiej AfD w centrum miasta, w którym uczestniczyli również liderzy frakcji w Bundestagu Alice Weidel i Tino Chrupalla, policja naliczyła około 2000 osób.

 Przeczytaj też: Austria: Kilkadziesiąt manifestacji antyszczepionkowców. Są aresztowani, jeden policjant został ranny

Weidel zarzuciła rządowi federalnemu, że nie chce się przyznać do „błędów i uchybień”. – Nieszczepieni są nowymi kozłami ofiarnymi za niepowodzenie polityki – powiedziała. Chrupalla porównał sytuację do czasów sprzed zjednoczenia Niemiec. – Dziś jest gorzej niż w 1989 roku – powiedział.

 Demonstracje w Niemczech                               


 W mieście odbyły się też kontrdemonstracje. „Sojusz przeciwko prawicowemu ekstremizmowi” zorganizował wiec, w którym wzięło udział około 2000 osób – w tym minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann.

W całych Niemczech tysiące ludzi demonstrowało w weekend przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa i szczepieniom,  m.in. we Frankfurcie nad Menem, Freiburgu, Karlsruhe i Duesseldorfie. Protesty były w większości pokojowe – ale w niektórych miejscach doszło do ataków na policjantów i dziennikarzy. W Berlinie policja rozpędziła nielegalne zgromadzenie kilkuset osób pod Bramą Brandenburską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej