RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Armenia zwycięzcą Eurowizji Junior 2021. Polska na podium

Zwycięzcą Eurowizji Junior 2021 w Paryżu jest Armenia (fot. Eurovision)
Zwycięzcą Eurowizji Junior 2021 w Paryżu jest Armenia (fot. Eurovision)

Zwycięzcą 19. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior została Armenia. Maléna z piosenką „Qami, qami” zdobyła łącznie 224 punkty od jury i widzów. W konkursie, który w tym roku odbył się w Paryżu, zobaczyliśmy reprezentantów 19 krajów. Wystąpiła także Polska z piosenką „Somebody”, którą zaśpiewała Sara James. Nasza reprezentantka zajęła drugie miejsce, uzyskując łącznie 218 punktów.

Uczestnicy Eurowizji Junior w Paryżu kochają Sarę James [WIDEO]

Eurowizja Junior to nie tylko konkurs i rywalizacja. To także czas, by zdobyć nowe umiejętności i znajomości. Niektórzy uczestnicy w rozmowie z...

zobacz więcej

Zwycięzcą 19. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior została Armenia. Maléna wystąpiła na paryskiej scenie z piosenką „Qami, quami”. Uczestniczyła już w licznych konkursach i festiwalach muzycznych – lokalnych i międzynarodowych. W 2018 roku wzięła udział w krajowej selekcji do Eurowizji Junior. Poza śpiewaniem, gra też na wiolonczeli. Ponadto, 14-latka lubi też jeździć na skateboardzie oraz słuchać takich artystów jak Jaden Smith, Eazy-E, Lil Peep.

Ile punktów otrzymała Polska?


Sara James maksymalną liczbę – 12 punktów otrzymała od Niemiec i Irlandii. 10 punktów od – Malty, Ukrainy, Holandii. Francja – gospodarz Eurowizji Junior 2021 – przyznała Polsce 2 punkty. Z Polski 12 punktów trafiło na konto reprezentacji Armenii.

Łącznie Polska zyskała 218 punktów, a zwycięzca, czyli Armenia – 224 punkty. W głosowaniu online Polska otrzymała 102 punkty, a Armenia – 109 punktów.

Eurowizja Junior w Paryżu. „Głos Sary jest bardzo mocny i dojrzały”

– Sara jest główną osią tego występu. Jej charyzma, jej wokal, to jaką jest osobą – to jest najważniejsze. Wokół tego jest jeszcze kilka rzeczy,...

zobacz więcej

Wyniki konkursu zależały w 50 proc. od decyzji międzynarodowej publiczności i w 50 proc. od jury. Głosowanie widzów składało się z dwóch faz – poprzez stronę internetową vote.junioreurovision.tv bądź też jesc.tv. Lista kandydatów odpowiadała kolejności, według której występowali w niedzielę podczas finału.

Finał 19. edycji odbył się w niedzielę w La Seine Musicale, centrum muzyki i sztuk performatywnych na wyspie Île Seguin na Sekwanie w stolicy Francji. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało „Imagine” („wyobrażać sobie”) i nawiązywało do ubiegłorocznego zwycięskiego utworu „J’imagine” („Wyobrażam sobie”) francuskiej wokalistki Valentiny.

W tegorocznym konkursie uczestniczyło 19 państw – Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bułgaria, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Kazachstan, Malta, Macedonia Północna, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia, Ukraina, Włochy. Jako pierwsza wystąpiła Pauline z Niemiec, Sara James zaśpiewała jako trzecia, reprezentant Francji – Enzo pojawił się na scenie jako trzynasty, a cały koncert piosenek konkursowych zamknął Siamo Oliveira z Portugalii.

Zobacz także: Francja zwycięzcą konkursu piosenki Eurowizja Junior


Sara James w finale Eurowizji Junior. „Wszystko na scenie gra” [WIDEO]

Sara James ma doskonałą piosenkę; wszystko na scenie gra; po prostu to jest bardzo dobre, takie eurowizyjne – powiedział w rozmowie z portalem...

zobacz więcej

Na paryskiej scenie wraz z Sarą James, która zaśpiewała piosenkę pt. „Somebody”, wystąpiło pięć młodych tancerek, których choreografię przygotował Agustin Egurrola. Producentem zaś występu był Konrad Smuga. Pracował on już przy Eurowizji Junior 2019 i 2020 jako dyrektor artystyczny i producent wykonawczy. W latach 2017-2019 był odpowiedzialny za inscenizację dla reprezentacji Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Konkurs Piosenki Eurowizja dla Dzieci


Konkurs Eurowizji Junior rozpoczął się w 2003 roku w Kopenhadze w Danii. Bazował wtedy na skandynawskim festiwalu piosenki dla dzieci, Melodi Grand Prix Nordic. Zainspirowana tym wydarzeniem Europejska Unia Nadawców (EBU) podchwyciła pomysł na konkurs piosenki z udziałem dzieci i zdecydowała się otworzyć konkurs dla wszystkich członków tej organizacji. EBU powstała w 1950 roku; skupia publiczne stacje radiowe i telewizyjne w 56 krajach Europy i poza nią, by wymieniać się realizowanymi programami i produkcjami audycji dla widzów.

W pierwszym konkursie uczestniczyło 16 krajów. Zwyciężył reprezentant Chorwacji Dino Jelušić z piosenką „Ti si moja prva ljubav” („ty jesteś moją pierwszą miłością”). Druga edycja została zorganizowana w mieście Lillehammer, przez norweskiego nadawcę NRK.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Polska bierze udział w Eurowizji Junior od samego początku. Już w pierwszym konkursie w 2003 roku w stolicy Danii nasz kraj z piosenką pt. „Coś mnie nosi” reprezentowała Kasia Żurawik. Po czym w 2004 w Lillehammer zespół KWADro zaśpiewał utwór „Łap życie”. Po długiej przerwie – w 2016 roku – Olivia Wieczorek z piosenką „Nie zapomnij” zajęła 11 miejsce. Kolejne dwa występy zapewniły Polsce zwycięstwo – Roksana Węgiel w 2018 roku z piosenką „Anyone I want to be” oraz Viki Gabor w 2019 roku z utworem „Superhero”. Po czym w 2020 roku Ala Tracz wystąpiła podczas 18. edycji z piosenką „I’ll be standing”. Polska była gospodarzem konkursu dwukrotnie – w Gliwicach w 2019 roku i w Warszawie w 2020 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej