RAPORT

Wojna na Ukrainie

Eurowizja Junior w Paryżu. „Głos Sary jest bardzo mocny i dojrzały”

– Sara jest główną osią tego występu. Jej charyzma, jej wokal, to jaką jest osobą – to jest najważniejsze. Wokół tego jest jeszcze kilka rzeczy, które to uzupełniają, czyli przede wszystkim pięć fantastycznych młodych tancerek – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Konrad Smuga, producent występu reprezentantki Polski na Eurowizji Junior w Paryżu. Podkreślił, że widzowie mogą jej pomóc oddając na nią głos.

Sara James na Eurowizji Junior w Paryżu. „Ja nie wybrałam muzyki, ja się z nią urodziłam”

Ja nie wybrałam muzyki, ja się z muzyką urodziłam. Muzyka zawsze we mnie była. Muzyka daje mi szczęście – powiedziała Sara James w rozmowie z...

zobacz więcej

Konrad Smuga zdradził nam, skąd pojawił się pomysł na inscenizację show Sary. – Piosenka i sama Sara inspiruje do takiej, a nie innej oprawy tego występu. Sugerowaliśmy się też troszkę teledyskiem, ale generalnie chcieliśmy oddać przekaz tej piosenki, który jest bardzo pozytywny, no i to jest najważniejsze. Myślę, że ten przekaz udało się nam oddać – powiedział producent występu reprezentantki Polski w konkursie dla dzieci.

– Sara ma fantastyczny temperament i świetny charakter. Natomiast piosenka jest też świetną opowieścią i to jest kontynuacja tego, co jest w tekście piosenki, muzyce, emocjach – dodał.

Producent zapytany, czy występ Sary odnosi się do tematu tegorocznej edycji konkursu – „Imagine”, odpowiedział, że „nie nawiązuje”. – Po prostu to jest osobny występ. W ten sposób przedstawiamy te emocje, które Sara chce tam wypowiedzieć. Myślę, że to się nam udało – ocenił.

Zobacz także: Francja zwycięzcą konkursu piosenki Eurowizja Junior


Konrad Smuga powiedział nam też, że podczas występu możemy zobaczyć „przede wszystkim Sarę James”. – Ona jest główną osią tego występu. Jej charyzma, jej wokal, to jaką jest osobą – to jest najważniejsze. Wokół tego jest jeszcze kilka rzeczy, które to uzupełniają, czyli przede wszystkim pięć fantastycznych młodych tancerek, które są świetne. Po prostu robią tu furorę. Fantastyczne wizualizacje, które uzupełniają opowieść piosenki. Światła, realizacja – to wszystko współgra ze sobą – powiedział producent występu reprezentantki Polski w rozmowie z portalem tvp.info.

Mama Sary James: Gdy wychodzi na scenę, jest dobrze przygotowana; stres ją mobilizuje

Przy każdym występie Sary oczywiście troszkę się denerwuję, jak to rodzic, ale kiedy ona wychodzi na scenę, to zawsze jest dobrze przygotowana, a...

zobacz więcej

Zaznaczył też, co szczególnie może przykuć uwagę widzów. – Myślę, że najbardziej może przyciągnąć fantastyczny głos Sary, który jest bardzo mocny i dojrzały, jak na jej wiek. Również kompozycja i produkcja piosenki myślę, że jest na bardzo dobrym poziomie. Dawno nie udało mi się czegoś zrobić tak spójnego, co po prostu łączy się i podbija wartość emocjonalną piosenki – powiedział Smuga.

Producent nawiązał też do innych doświadczeń eurowizyjnych. – Nie ma porównania, bo zawsze to jest nowe wyzwanie, inny artysta, inna piosenka, inne miejsce. Do Mińska nie jechaliśmy jako faworyt, ale udało mi się namówić Roksanę na tę, a nie inną piosenkę i udało nam się zrobić coś fajnego – wygraliśmy – podkreślił.

– W Gliwicach to już było zupełnie co innego, bo byliśmy gospodarzami, więc tam też skupiałem się na wszystkich występach. Jestem zadowolony z tamtego występu. Potem była ta pandemiczna warszawska Eurowizja, więc też zupełnie inna. A dzisiaj już chyba wracamy do normalności – stwierdził Smuga.

Zobacz także: Pierwszy występ Sary James w Paryżu przed finałem Eurowizji Junior”


Uczestnicy Eurowizji Junior w Paryżu kochają Sarę James [WIDEO]

Eurowizja Junior to nie tylko konkurs i rywalizacja. To także czas, by zdobyć nowe umiejętności i znajomości. Niektórzy uczestnicy w rozmowie z...

zobacz więcej

Odnosząc się do tegorocznej reprezentantki, stwierdził, że „Sara w ogóle się nie stresuje”. – Ona wie, że ma do wykonania zadanie i ją to bardzo cieszy. To jest takie fajne połączenie, kiedy robi się coś, co się kocha i widać, że ona to kocha. Musi przede wszystkim przekonać słuchaczy. My możemy głosować – po prostu głosować – zaznaczył.

Reprezentacja Polski na Eurowizji Junior w Paryżu


Finał 19. edycji odbędzie się w niedzielę w La Seine Musicale, centrum muzyki i sztuk performatywnych na wyspie Île Seguin na Sekwanie w stolicy Francji. Hasło tegorocznego konkursu brzmi „Imagine” („wyobrażać sobie”) i nawiązuje do ubiegłorocznego zwycięskiego utworu „J’imagine” („Wyobrażam sobie”) francuskiej wokalistki Valentiny. Głosować można od 17 grudnia.

Na paryskiej scenie wraz z Sarą James, która zaśpiewa piosenkę pt. „Somebody”, wystąpi pięć młodych tancerek, których choreografię przygotował Agustin Egurrola. Producentem zaś występu jest właśnie Konrad Smuga. Pracował on już przy Eurowizji Junior 2019 i 2020 jako dyrektor artystyczny i producent wykonawczy. W latach 2017-2019 był odpowiedzialny za inscenizację dla reprezentacji Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Zobacz także: Sara James wygrała finał „Szansy na sukces. Eurowizja Junior 2021”


Pierwszy występ Sary James w Paryżu przed finałem Eurowizji Junior

Sara James, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior 2021 odbyła we wtorek pierwszą próbę w Paryżu przed niedzielnym finałem międzynarodowego...

zobacz więcej

Sara James Jest laureatką konkursów wokalnych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu piosenki Filmowej w Poznaniu, IV edycji programu „The Voice Kids”. Ponadto, we wrześniu wygrała finał programu „Szansa na sukces” w TVP2, w którym wyłaniano reprezentanta Polski w 19. edycji Eurowizji Junior. Młoda piosenkarka zaśpiewała wtedy „My Heart Will Go On” – przebój z repertuaru Céline Dion oraz singiel „Somebody”, który też wykona na paryskiej scenie.

Historia konkursu dla dzieci


Konkurs Eurowizji Junior rozpoczął się w 2003 roku w Kopenhadze w Danii. Bazował wtedy na skandynawskim festiwalu piosenki dla dzieci, Melodi Grand Prix Nordic. Zainspirowana tym wydarzeniem Europejska Unia Nadawców (EBU) podchwyciła pomysł na konkurs piosenki z udziałem dzieci i zdecydowała się otworzyć konkurs dla wszystkich członków tej organizacji. EBU powstała w 1950 roku; skupia publiczne stacje radiowe i telewizyjne w 56 krajach Europy i poza nią, by wymieniać się realizowanymi programami i produkcjami audycji dla widzów.

W pierwszym konkursie uczestniczyło 16 krajów. Zwyciężył reprezentant Chorwacji Dino Jelušić z piosenką „Ti si moja prva ljubav” („ty jesteś moją pierwszą miłością”). Druga edycja została zorganizowana w mieście Lillehammer, przez norweskiego nadawcę NRK. O 2014 roku zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji Junior występują na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji dla pełnoletnich muzyków, muszą jednak mieć co najmniej 16 lat. Początkowo zwycięzców wybierano przez teległosowanie. Od 2008 roku obowiązuje zasada, że zwycięstwo w 50 proc. zależy od głosów widzów i 50 proc. od decyzji jury. W 2016 roku wyjątkowo zwycięzca została wybrany przez jury sędziowskie i panel ekspercki. W 2017 roku przywrócono poprzednią zasadę, która obowiązuje do dziś. Gruzja wygrała najwięcej razy spośród wszystkich państw uczestniczących w kompetycji – tj. trzykrotnie (2008, 2011, 2016).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej