RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co zmienia nowelizacja ustawy medialnej? Sprawdź szczegóły

Po przyjęciu przez Sejm noweli ustawy o radiofonii i telewizji (i odrzuceniu weta Senatu) wybuchła medialna burza – politycy opozycji wieszczą koniec „wolnych mediów”, a TVN24 grzmi o ataku PiS na prywatnego nadawcę. Tymczasem ustawa wprowadza przepisy znane w wielu krajach UE, reguluje m.in. kwestię przydzielania koncesji radiowych i telewizyjnych. Wyjaśniamy szczegóły nowych przepisów.

Kapitał zagraniczny w mediach. Jak wyglądają przepisy w UE i USA?

Trwa medialna burza wokół złożonego w Sejmie projektu ustawy o KRRiT. Mimo, że projekt wprowadza jedynie 49. procentowy limit udziału kapitału...

zobacz więcej

Najgłośniej o sprawie wypowiada się stacja TVN, w żałobnych kolorach przestrzegając przed zamachem na wolność słowa przez polski rząd. Dołączają do niej także niektóre inne prywatne media.

Medialna burza o medialną ustawę


Głos zabrali już także przedstawiciele USA, skąd pochodzi właściciel TVN – koncern Discovery, który przejął w 2015 r. stację z rąk – także amerykańskiego holdingu – Scripps Networks Interactive. Ustawa nazywana jest niekiedy „lex TVN”, bowiem – jak przekonują pracownicy spółki w należących do niej mediach – skierowana jest rzekomo przeciwko TVN.

Na portalu tvp.info opisywaliśmy już, jak wyglądają regulacje koncentracji kapitału w mediach w innych krajach demokratycznych. Co właściwie zapisano w polskich przepisach?

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji – szczegóły


Nowelizację Sejm przyjął 11 sierpnia 2021 roku, a niespełna miesiąc później (9 września) zosała odrzucona przez Senat w całości. W piątek 17 grudnia zajmował się nią Sejm, gdzie większość posłów zdecydowała o odrzuceniu uchwały Senatu.

Nowelizacja ma celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Zobacz także: Prezydent: Możliwości jest kilka

Rządzący podkreślają, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji da nam narzędzia, by chronić rynek medialny przed próbą agresywnego przejęcia, na przykład przez kapitał rosyjski czy chiński. Wśród przyjętych zmian zapisano między innymi:

• koncesja dla spółki z kapitałem zagranicznym może być udzielona, jeśli ów udział (pośredni lub bezpośredni) „w ogólnej liczbie akcji tej spółki nie przekracza 49 proc.”;

• koncesja może być także udzielona podmiotowi zagranicznemu z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego – „pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG” (Europejski Obszar Gospodarczy: UE oraz Islandia, Norwegia, Liechtenstein);

• podmioty spełniające powyższe kryterium będą „traktowane jak podmioty polskie”;

• nadawcy posiadający koncesję – a mający w swojej strukturze właścicielskiej kapitał zagraniczny – w ciągu sześciu miesięcy od daty wejścia nowelizacji w życie muszą dostosować „strukturę kapitałową oraz swoje umowy lub statuty” do nowych przepisów.

Zobacz także: Gdzie mieści się spółka, która ma 100 procent akcji TVN?
teraz odtwarzane
Gdzie mieści się spółka, która ma 100 proc. akcji TVN?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej