RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Wśród migrantów na polsko-białoruskiej granicy nie ma już rodzin z dziećmi”

(fot. Leonid Shcheglov\TASS via Getty)
(fot. Leonid Shcheglov\TASS via Getty)

Najnowsze

Popularne

Próby nielegalnego przekroczenia granicy podejmują obecnie przede wszystkim młodzi mężczyźni. Nie ma wśród nich rodzin z dziećmi – poinformowała kapitan Krystyna Jakimik-Jarosz z Biura Prasowego podlaskiej Straży Granicznej.

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Wczoraj granicę polsko-białoruską próbowały przekroczyć 93 osoby – poinformowała w porannym komunikacie Straż Graniczna. Na odcinku ochranianym...

zobacz więcej

– Zmienia się charakter incydentów na granicy – powiedziała kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz.

Podkreśliła, że coraz częściej zniszczenia granicznej infrastruktury, czyli przede wszystkim przecięcia concertiny, dopuszczają się białoruskie służby, bez udziału migrantów.

– Nie tylko wspierają ataki na granicę dokonywane przez migrantów, ale także sami dokonują prowokacji. Często po to, by odwrócić uwagę od kolejnej próby sforsowania granicy, która ma miejsce kilka kilometrów dalej, godzinę lub dwie później – powiedziała.

Funkcjonariusze coraz częściej meldują o incydentach z gatunku „psychologicznej prowokacji”. Po białoruskiej stronie granicy pojawił się na przykład mężczyzna w kominiarce, doskonale mówiący po polsku, i „zaczął wypytywać, czy nam nie żal, że świąt nie spędzimy z rodziną”.

„Młodzi, silni mężczyźni”


Według kpt. Jakimik-Jarosz migranci, którzy są zatrzymywani przez Straż Graniczna i odprowadzani do linii granicy, to obecnie przede wszystkim młodzi, silni mężczyźni.

– Często są to te same osoby, które zatrzymaliśmy poprzedniego dnia. Bardzo rzadko kobiety, od dłuższego czasu nie było przypadku, by wśród zatrzymanych byli nieletni – powiedziała funkcjonariuszka.

Rośnie też liczba przypadków zatrzymania migrantów, którzy granicę UE przekroczyli w innym kraju.– Przede wszystkim funkcjonariusze służący w placówkach na północnym wschodzie Polski zatrzymują osoby, które przekroczyły nielegalnie granicę litewsko-białoruską – objaśniła Krystyna Jakimik-Jarosz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej