RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sara James w finale Eurowizji Junior. „Wszystko na scenie gra” [WIDEO]

Sara James ma doskonałą piosenkę; wszystko na scenie gra; po prostu to jest bardzo dobre, takie eurowizyjne – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Mateusz Szymkowiak, członek delegacji Polski na Eurowizję Junior 2021. Podkreślił też, że „my, Polacy możemy głosować na Polkę”. 13-latka w niedzielę zaśpiewa podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizja Junior w Paryżu utwór „Somebody”.

Mama Sary James: Gdy wychodzi na scenę, jest dobrze przygotowana; stres ją mobilizuje

Przy każdym występie Sary oczywiście troszkę się denerwuję, jak to rodzic, ale kiedy ona wychodzi na scenę, to zawsze jest dobrze przygotowana, a...

zobacz więcej

Członek polskiej delegacji na Eurowizję Junior 2021 w rozmowie z portalem tvp.info ocenił, że „Sara James jest świetnie przygotowana” do finałowego koncertu w niedzielę na Eurowizji Junior 2021. – Ma doskonałą piosenkę; wszystko na scenie gra; po prostu to jest bardzo dobre, takie eurowizyjne – powiedział Mateusz Szymkowiak, dziennikarz Telewizji Polskiej.

– Ona dodatkowo świetnie się odnajduje w tej otoczce eurowizyjnej, więc nic dziwnego, że tutaj także w centrum prasowym dziennikarze z całej Europy mówią: „Polska będzie w top 3”. (…) Jeżeli to będzie pierwsze miejsce, to czemu nie zorganizować po raz trzeci Eurowizji Junior w Polsce – dodał.

Przygotowania do konkursu Eurowizji dla dzieci


Szymkowiak, jako kilkuletni obserwator tego muzycznego show dla dzieci, podkreślił, że „przygotowania do Eurowizji Junior podobnie jak w przypadku dużej Eurowizji zaczynają się nie tydzień przed wyjazdem, tylko kilka miesięcy przed”. – Chodzi o to, żeby najmniejszy szczegół był dopracowany – od kostiumu przez wizualizację, przez układ choreograficzny. W przypadku Sary James mamy pięć tancerek, które nie tylko tańczą, ale także mają elementy akrobatyczne – zaznaczył. – Te przygotowania są długie, skomplikowane, ale później efekty są fantastyczne – skomentował. Został też zapytany, jak wyglądają relacje między uczestnikami. – To my, dorośli często patrzymy, porównujemy, staramy się wybrać faworyta po próbach, ale tak naprawdę to pomiędzy nimi – dziećmi, bo przecież to jest Eurowizja Junior, najważniejsze są relacje, które naprawdę zacieśniają się – opowiadał Szymkowiak.

Sara James na Eurowizji Junior w Paryżu. „Ja nie wybrałam muzyki, ja się z nią urodziłam”

Ja nie wybrałam muzyki, ja się z muzyką urodziłam. Muzyka zawsze we mnie była. Muzyka daje mi szczęście – powiedziała Sara James w rozmowie z...

zobacz więcej

– Fajnie się ich obserwuje, że oni gdzieś na drugim, trzecim miejscu myślą o trofeum. Najważniejsze jest zacieśnianie znajomości i nawiązywanie przyjaźni, wspólne zabawy – i to się dzieje także w Paryżu – dodał.

Delegat polskiej ekipy na Eurowizję Junior przypomniał też, że „my, Polacy możemy głosować na Polkę”. – Do czego zachęcamy – dodał. Zauważył też, że „jesteśmy tuż po próbie generalnej”.

Pierwsza faza głosowania rozpoczęła się w piątek o godz. 20:00, a zakończy się w niedzielę o godz. 15:59, czyli tuż przed rozpoczęciem transmisji na żywo z La Seine Musicale. Druga część zostanie otwarta po występie ostatniego reprezentanta. Możliwość głosowania poprzez platformę internetową będzie dostępna przez ok. 15 minut. Wtedy też międzynarodowa publiczność będzie mogła poprzeć 3 kraje, w tym własny. Następnie głosy zostaną zamienione na punkty i ogłoszone przez gospodarzy Konkursu Piosenki Eurowizji Junior.

Uczestnicy Eurowizji Junior o konkursie w Polsce


Mateusz Szymkowiak spotkał się też z poprzednimi uczestnikami konkursu w Polsce. – To niesamowite, ze Eurowizja jednoczy i rzeczywiście tak jest w przypadku także Eurowizji Junior. Tu w Paryżu, za kulisami spotkałem dzieci, które brały udział w Eurowizji Junior w 2019 roku w Gliwicach. Jest Karina Ignatyan z Armenii, Mathieu Hincent z Holandii, jest Tatyana Mezhentseva z Rosji, Carla z Francji, która jest jedną z prowadzących tegoroczny konkurs; więc rzeczywiście wszyscy się trzymali razem; były wspólne zdjęcia, wspominanie Gliwic – opowiadał.

Zobacz także: Pierwszy występ Sary James w Paryżu przed finałem Eurowizji Junior”


Uczestnicy Eurowizji Junior w Paryżu kochają Sarę James [WIDEO]

Eurowizja Junior to nie tylko konkurs i rywalizacja. To także czas, by zdobyć nowe umiejętności i znajomości. Niektórzy uczestnicy w rozmowie z...

zobacz więcej

– Oni naprawdę mówią, że to było najważniejsze zawodowe wydarzenie w ich dziecięcej karierze, więc fajnie, że tak miło zapamiętali Polskę. Fajnie, że te eurowizyjne emocje nie skończyły się wraz z końcem koncertu w Gliwicach, ale trwają także w kolejnych latach – stwierdził.

Szymkowiak ocenił też, że młode wokalistki świetnie sobie radzą z presją konkursową i ze stresem. – Pamiętamy nieraz dużą Eurowizję i nawet polskich reprezentantów, którzy wychodzili na tę słynną eurowizyjną scenę i po prostu nie dawali rady. Natomiast dziewczynki z Polski – czy Roksana Węgiel, czy Viki Gabor, czy w tym roku Sara James są zachwycone otoczką Eurowizji. One nie mogły się doczekać – czy Roksana w Mińsku, czy Viki w Gliwicach, czy Sara w Paryżu, żeby po raz pierwszy stanąć na próbie, na tej scenie i poczuć te emocje – powiedział.

– To wszystko, co dzieje się wokół, to jest coś, czego często nie wytrzymują dorośli artyści, a co uwielbiają dzieci i one rzeczywiście wszystkie trzy doskonale się w tym odnajdywały i odnajdują, więc fajnie i to na pewno pomaga, jeżeli ktoś dobrze się czuje na scenie i za kulisami takiego konkursu, jakim jest Eurowizja Junior – stwierdził członek delegacji Polski na konkursie piosenki dla dzieci w Paryżu.

Zobacz także: Finaliści Eurowizji Junior w TVP Info


Sara Egwu-James urodziła się 10 czerwca 2008 roku w Słubicach. Pochodzi z muzycznej rodziny mieszkającej w Ośnie Lubuskim, przy polsko-niemieckiej granicy. Jej tata John James również jest piosenkarzem. Sara przez ostatnie cztery lata ćwiczyła swój wokal w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Natomiast gry na pianinie uczy się od 6. roku życia, a obecnie w Szkole Muzycznej I stopnia w Słubicach.

Kim są polskie zwyciężczynie Eurowizji Junior?


Dwa wcześniejsze występy zapewniły Polsce zwycięstwo – Roksany Węgiel w 2018 roku z piosenką „Anyone I want to be” oraz Viki Gabor w 2019 roku z utworem „Superhero”. Roksana Węgiel wygrała wcześniej pierwszy sezon programu „The Voice Kids”. Zanim zaczęła karierę wokalistki, trenowała akrobatykę, judo i taniec. Jednak jej największą pasją była zawsze muzyka i śpiewanie. Swój talent odkryła w dość nietypowych okolicznościach. Podczas obozu judo wzięła udział w konkursie karaoke, po czym otrzymała pozytywne opinie nt. jej głosu. To zachęciło ją, by rozwijać zdolności do śpiewania. Viki Gabor urodziła się w Niemczech; edukację rozpoczęła w Wielkiej Brytanii, a obecnie mieszka w Polsce. W lutym 2019 roku została finalistką drugiej edycji „The Voice Kids”.
teraz odtwarzane
Sara James w niedzielę zaśpiewa podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizja Junior w Paryżu utwór „Somebody”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej