RAPORT

Pogarda

Wicekanclerz Niemiec przyznaje: Nord Stream 2 to geopolityczny błąd [WIDEO]

Do finalizacji projektu Nord Stream 2 dąży największa partia niemieckiej koalicji rządzącej, SPD (fot. arch.PAP/DPA)
Do finalizacji projektu Nord Stream 2 dąży największa partia niemieckiej koalicji rządzącej, SPD (fot. arch.PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Niemiecki wicekanclerz Robert Habeck nazwał gazociąg Nord Stream 2 „geopolitycznym błędem”. Na łamach gazety „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” lider Zielonych zagroził wstrzymaniem projektu w przypadku dalszej eskalacji na granicy z Ukrainą. Do finalizacji projektu dąży największa partia niemieckiej koalicji rządzącej, SPD.

Żaryn: Niemcy i Rosja nadal są zainteresowane finalizowaniem Nord Stream 2

Zawieszenie certyfikacji Nord Stream 2 przez Niemcy nie oznacza zmiany polityki wobec tego gazociągu – napisał we wtorek rzecznik prasowy ministra...

zobacz więcej

W rozmowie z frankfurcką gazetą minister gospodarki Robert Habeck nie wykluczył wstrzymania gazociągu Nord Stream 2, jeśli Rosja zaostrzy konflikt z Ukrainą. – W przypadku naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy nie będzie dla nas już tematów tabu – ostrzegł polityk Zielonych.

Robert Habeck wyraził zaniepokojenie koncentracją sił Rosji w okolicach Donbasu i zapewnił, że dalsza militarna agresja nie pozostanie bez „ostrych konsekwencji”.

– Z wyjątkiem Niemiec i Austrii wszystkie kraje sprzeciwiają się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2. Pod względem geopolitycznym ten projekt był jednoznacznym błędem – powiedział wicekanclerz.

„Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” przypomina, że stanowisko Zielonych w tej sprawie odbiega od opinii partii koalicyjnej SPD, która od lat z „uporem godnym lepszej sprawy” dąży do finalizacji kontrowersyjnego projektu.

”Nie ma bardziej proputinowskiej partii w Europie, niż SPD”


Umowa koalicyjna nie wspomina o NS2, a kanclerz Olaf Scholz (SPD) daje do zrozumienia, że choć z opóźnieniem, to gazociąg powstanie – wbrew niemal całej UE. Tłumaczy, że to przedsięwzięcie sektora prywatnego.

„Biden zagroził Putinowi”. Ekspert: Bzdura, to Moskwa wciągnęła Bidena w pułapkę

„Joe Biden nie tylko skutecznie zagroził Władimirowi Putinowi zablokowaniem gazociągu Nord Stream 2 na wypadek inwazji, ale jeszcze bardzo zręcznie...

zobacz więcej

– Nie ma bardziej proputinowskiej partii w Europie, niż SPD – mówi w rozmowie z TVP Info prof. Bogdan Musiał, historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich. Za kadencji innego socjaldemokratycznego kanclerza, Gerharda, rozpoczęto budowę pierwszej nitki „Północnego Potoku”. Po odejściu z urzędu Schröder dostał pracę w rosyjskich spółkach energetycznych.

Nord Stream 2 sprzeczny zasadą unijnej solidarności energetycznej. Ale Angela Merkel nigdy go nie zablokowała


– To z całą pewnością projekt bardzo szkodliwy dla całej UE, sprzeczny z zasadą unijnej solidarności energetycznej. Jest to projekt polityczny – ocenia europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Inwestycji nigdy nie zablokowała też poprzednia szefowa federalnego gabinetu, Angela Merkel (CDU).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Rurociąg Nord Stream 2 został już ukończony i częściowo wypełniony gazem. Uruchomiony może zostać jednak dopiero po wydaniu certyfikacji regulatora niemieckiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej