RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rekordowa inflacja w Polsce. Zobacz, jak wygląda sytuacja w UE i USA

Inflacja w Polsce i na świecie (Fot. Jarmark Świąteczny w Warszawie, PAP/Albert Zawada)
Inflacja w Polsce i na świecie (Fot. Jarmark Świąteczny w Warszawie, PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Polacy mierzą się z wysoką inflacją, która dla wielu z nas jest problemem. Tymczasem wśród państw Unii Europejskiej nie jesteśmy nawet na „podium”. Rekordy inflacji notują również Niemcy, Belgia, Holandia, Hiszpania czy Wielka Brytania. Według Eurostatu, fatalna sytuacja ma miejsce również w USA, gdzie inflacja HICP wyniosła w listopadzie aż 7,9 proc. – czyli była wyższa niż w Polsce.

„Takiej inflacji nie było od 30 lat”. Brytyjscy eksperci nie mają złudzeń

Bank Anglii (BoE) ogłosił w czwartek podniesienie głównej stopy procentowej z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. do 0,25 proc., co jest reakcją...

zobacz więcej

Inflacja w Unii Europejskiej wzrosła w listopadzie do 5,2 proc. Polska z tempem wzrostu cen na poziomie 7,4 proc. zajmuje czwarte miejsce pod względem wysokości wskaźnika.

Ceny najszybciej rosną na Litwie, gdzie inflacja wyniosła 9,3 proc. Na drugim miejscu znalazła się Estonia (8,6 proc.), a na trzecim Węgry - 7,5 proc. Z kolei na Łotwie wskaźnik jest taki sam jak w Polsce - 7,4 proc.

Zobacz także ->  Inflacja i ceny na stacjach paliw. Optymistyczne prognozy analityków

Jak podaje Eurostat, na inflację w strefie euro największy wpływ ma wciąż drożejąca energia, której ceny są średnio 27,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tylko w ciągu jednego miesiąca ceny energii w krajach UE wzrosły o 2,9 proc.

Europejski Bank Centralny wciąż nie podejmuje radykalnych kroków w walce z inflacją, gdyż urzędnicy przekonują, że jest ona przejściowa.

Najwyższa inflacja w Niemczech od dziesięcioleci. Zaskakuje ekspertów

W październiku inflacja w Niemczech wyniosła 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku; w związku z tym osiągnęła już najwyższy...

zobacz więcej

Inflacja. Niemcy, Belgowie i Amerykanie też łapią się za głowy


„Jak sprawdziliśmy, w całej historii pomiarów wskaźnika inflacji HICP, czyli od 1997 r. wyższej niż teraz inflacji nie obserwowano w aż siedmiu krajach Europy, a chodzi o te najbardziej rozwinięte” – relacjonuje portal businessinsider.com.pl.

Jak wskazano, niechlubne rekordy notują takie państwa jak Niemcy, Belgia, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Hiszpania oraz Austria.

Zobacz także ->  Inflacja. Morawiecki: Nakłaniam Komisję Europejską do zgody na obniżenie VAT-u na paliwo

Rekordowe jest też wyliczenie dla USA, gdzie według Eurostatu inflacja HICP wyniosła w listopadzie aż 7,9 proc.

Z kolei w październiku media alarmowały, że „ceny towarów opuszczających fabryki w Chinach wzrosły we wrześniu najmocniej od prawie 26 lat”. W przypadku Państwa Środka ogromny wpływ mają na to m.in. rosnące ceny węgla.

Ile zarabia Piotr Kraśko? Dziennikarze zdradzają szczegóły

Media ujawniły, że dziennikarz TVN Piotr Kraśko przez kilka lat jeździł samochodami bez prawa jazdy. Mimo to sąd był dla niego niezwykle łagodny....

zobacz więcej

Inflacja. Jakie zmiany w Polsce?


Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że nie po raz pierwszy zmagamy się z inflacją. Zauważył jednak, że „dziś mamy sytuację wyjątkową”. – Mamy kryzys gospodarczy po pandemii, kryzys energetyczny, sprawy związane z bezpieczeństwem. Chcemy nad polskimi rodzinami roztoczyć parasol antyinflacyjny – zaznaczył ogłaszając Tarczę Antyinflacyjną.

Zobacz także ->  Premier: Robimy wszystko, aby złagodzić polskim rodzinom ból inflacji

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna zakłada:

Obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

Zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

Obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy – do końca maja 2022 r.

Wdrożenie dodatku osłonowego – z którego skorzysta nawet 6,8 mln gospodarstw domowych i który będzie wypłacany w dwóch ratach (wyniesie 400-1437,5 zł w zależności od liczebności rodziny).

Jak przekonuje premier, rządowa Tarcza Antyinflacyjna nie jest jedynym wsparciem dla budżetu domowego. – W ramach Polskiego Ładu obniżamy podatki –  to ok. 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków – ocenił Morawiecki.

Ile wzrosną rachunki za energię? Prezes URE zatwierdził wzrost taryf

Prezes URE zatwierdził w piątek wzrost taryf za energię elektryczną dla czterech sprzedawców z urzędu i taryf dystrybucyjnych dla pięciu...

zobacz więcej

Jest ustawa obniżająca akcyzę na paliwa i prąd


Z kolei prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę, która ma spowodować spadek cen paliw silnikowych i prądu. Uchwalone przepisy wejdą w życie 20 grudnia i są jednym z elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.

Projekt przewiduje m.in. czasową obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG.

Zobacz także ->  Inflacja. Takich cen paliw włoscy kierowcy dawno nie widzieli

Zgodnie z projektem stawka akcyzy na energię elektryczną od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. wyniesie 4,60 zł/MWh. Sprzedaż energii elektrycznej gospodarstwom domowym w tym okresie będzie całkowicie zwolniona z podatku akcyzowego.

Jeśli chodzi o paliwa, od 20 grudnia do 31 grudnia br. stawki akcyzy wyniosą na: benzyny silnikowe (95 i 98) – 1369,00 zł/1000 litrów; oleje napędowe – 1065 zł/1000 litrów; biokomponenty - 1065 zł/1000 litrów; gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych skroplone – 364,00 zł/1000 kilogramów. Więcej na ten temat   TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej