RAPORT

Pogarda

Planował zdradę? Przeszukano mieszkanie dezertera, prokuratura komentuje

Najnowsze

Popularne

Możliwy jest wniosek do sądu o areszt tymczasowy i list gończy za żołnierzem podejrzanym o dezercję, który przeszedł przez granicę na stronę białoruską – wynika z informacji uzyskanych w Prokuraturze Rejonowej Białystok-Północ. Śledczy gromadzą teraz materiały dowodowe, przeszukano już mieszkanie Emila Cz.

Białoruska propaganda publikuje „wywiad” z polskim żołnierzem [WIDEO]

W internecie opublikowano fragmenty wywiadu z polskim żołnierzem, który – jak twierdzi białoruska propaganda – rzekomo uciekł na Białoruś i...

zobacz więcej

To w tej prokuraturze, w dziale ds. wojskowych, wszczęte zostało śledztwo w sprawie dezercji polskiego żołnierza i jego przejścia przez granicę na Białoruś.

Chodzi o przestępstwo z art. 339 par. 3 Kodeksu karnego (tzw. dezercja zagraniczna opisana w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko obowiązkowi pełnienia służby wojskowej), czyli sytuację, w której żołnierz w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju; grozi za to od roku do 10 lat więzienia.

Prokuratura: Co planował Emil Cz.


Zastępca ds. wojskowych Prokuratora Rejonowego Białystok-Północ płk Radosław Wiszenko powiedział w sobotę, że śledztwo jest we wstępnej fazie. – Były wykonywane czynności w miejscu zamieszkania żołnierza, zabezpieczano nośniki danych. Będzie to przedmiotem badania, czy planował to, czy było to jakieś działanie ad hoc – dodał prokurator. Pytany o ewentualny list gończy powiedział, że prokuratura nie wyklucza wniosku o tymczasowe aresztowanie, który poprzedzałby wydanie listu gończego.

„Białoruś bastionem wolności?”. Europoseł PO bohaterem propagandy

„Białoruś bastionem wolności w porównaniu z Polską PiS?” – tak informacje białoruskiej propagandy o przedostaniu się na jej teren polskiego...

zobacz więcej

Zaznaczył, że przed swoją decyzją (o ewentualnym tymczasowym aresztowaniu) sąd musi dysponować – przedstawionym przez śledczych – materiałem dowodowym, na podstawie którego mógłby wydać takie postanowienie.

Polski żołnierz na Białorusi


O dezercji polskiego żołnierza na Białoruś media poinformowały w piątek. Szef MON Mariusz Błaszczak zdymisjonował przełożonych żołnierza. Jak przekazał w mediach społecznościowych, mężczyzna miał „poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska”. „Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę” – podkreślił. O problemach z prawem mężczyzny informowały też wcześniej media.

Czytaj więcej: Białoruskie związki dezertera. „Szpieg lub co najmniej informator”. Szczegóły wyszły na jaw

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej