RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Podcast Morawieckiego. „Główne przyczyny europejskiego kryzysu to Rosja i ETS”

Premier w nowym odcinku podcastu komentuje kryzys energetyczny w Europie (fot. Adam Guz/KPRM)
Premier w nowym odcinku podcastu komentuje kryzys energetyczny w Europie (fot. Adam Guz/KPRM)

Głównym odpowiedzialnym za kryzys energetyczny jest Rosja, ale oliwy do ognia dolewa sama UE poprzez system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych ETS – uważa premier Mateusz Morawiecki. – Prawda jest taka, że jeśli Unia nie podejmie teraz solidarnych działań, to koszty kryzysu pokryją zwykli obywatele, a przecież to nie oni za niego odpowiadają – mówi w opublikowanym w sobotę podcaście.

Ile kosztuje prąd? Kowalski o miliardach uciekających z Polski na uprawnienia CO2 [WIDEO]

Koszt wytworzenia 1 megawatogodziny to w elektrowniach Turów czy Bełchatów około 130-150 zł, do której musimy dokupić unijny haracz, około 1 tonę...

zobacz więcej

Jako głównego odpowiedzialnego za kryzys energetyczny szef rządu wskazał Rosję i „monopolistyczny szantaż koncernu Gazprom”, ale – dodał – „oliwy do ognia dolewa sama Unia, która stworzyła niebezpieczny konstrukt, jakim jest handel uprawnieniami do emisji CO2”.

Zdaniem szefa rządu system ETS w założeniu miał zapewniać racjonalną z ekonomicznego punktu widzenia i społecznie akceptowalną drogę redukcji emisji gazów cieplarnianych.

System ETS do poprawy


– Tylko że „ETS-y” szybko stały się instrumentami finansowymi w rękach bogatych inwestorów i to instrumentami bardzo podatnymi na mechanizmy spekulacyjne. ETS w obecnej formie to gratka dla giełdowych graczy często niezwiązanych z rynkiem energii. W ten sposób uprawnienia do emisji stają się tak samo dobrym towarem do wirtualnego handlu, jak bitcoin czy akcje giełdowych spółek. Takie są fakty – stwierdził Morawiecki.

Przypomniał, że w 2016 r. cena uprawnień wynosiła 6 euro za tonę, a obecnie sięga już 90 euro.

Morawiecki: Połowa kosztów to same uprawnienia


– Efekt jest taki, że już połowa kosztów energii, to koszt uprawnień do emisji CO2. To tak jakby połową kosztów utrzymania samochodu było uprawnienie do jego prowadzenia albo połową czynszu za mieszkanie było jakieś uprawnienie mówiące, że w danym miejscu można mieszkać – powiedział. W jego opinii w obszarze ETS sytuacja wymknęła się UE spod kontroli.

Dekarbonizacja energetyki: tak drożeją uprawnienia do emisji CO2. Co na to resort klimatu?

W ciągu ostatnich pięciu lat ceny na polskich aukcjach uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS wzrosły ponad dziewięciokrotnie. I nie...

zobacz więcej

– Dlatego praktycznie we wszystkich rozmowach w Brukseli mocno podkreślałem, że UE powinna przemyśleć cały system ETS na nowo, a opcją minimum powinna być blokada dostępu do handlu emisjami dla podmiotów spoza branży – stwierdził szef rządu. Jego zdaniem, jeśli na tym polu Europa nie podejmie żadnych poważnych decyzji, to trudno o powagę w przypadku trudniejszych spraw, jak np. polityka energetyczna wobec Rosji.

„Wszystko zależy od humorów Kremla”


– Przecież energia to nie tylko prąd w gniazdku, to też ropa i gaz, bez których dzisiejszy świat stanąłby w miejscu. A w tym momencie wszystko to zależy od humorów Kremla. Gazowy szantaż, nieuzasadnione ograniczanie dostaw, celowe podbijanie cen, eskalowanie kryzysów. Rosja wybrała ścieżkę otwartej konfrontacji, której stawką jest wchłonięcie w swoją strefę wpływów państw Europy Środkowo-Wschodniej – uważa premier.

W nocy z czwartku na piątek w Brukseli zakończył się jednodniowy szczyt Rady Europejskiej. Unijnym przywódcom nie udało się osiągnąć konkluzji ws. przyczyn wzrostu cen energii.

Zobacz także: Ursula von der Leyen odpowiada na polskie zarzuty: Pieniądze to silny bodziec

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej