RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Co grozi Emilowi Cz.? Ruszyło śledztwo ws. dezercji żołnierza

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ wszczęła śledztwo w sprawie dezercji polskiego żołnierza na Białoruś – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Jej rzeczniczka, prok. Aleksandra Skrzyniarz wskazuje, że wydane zostało również postanowienie o przedstawieniu zarzutu dla Emila Cz. Co grozi byłemu już żołnierzowi?

„Białoruś bastionem wolności?”. Europoseł PO bohaterem propagandy

„Białoruś bastionem wolności w porównaniu z Polską PiS?” – tak informacje białoruskiej propagandy o przedostaniu się na jej teren polskiego...

zobacz więcej

Śledztwo ruszyło w Dziale do spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ. Zawiadomienie w piątek złożył Dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej – informowała wówczas Żandarmeria Wojskowa.

Dezercja polskiego żołnierza


– Mamy do czynienia z aktem dezercji. Zachowanie nikczemne człowieka, który – okazało się – toczy podwójną grę – powiedział w piątek Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, komentując ucieczkę polskiego żołnierza.

Zobacz także: Białoruska propaganda publikuje „wywiad” z polskim żołnierzem [WIDEO]

W sobotę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że śledztwo dotyczy przestępstwa z art. 339 par. 3 Kodeksu karnego.

Emilowi Cz. Grozi nawet 10 lat więzienia


Zgodnie z przywołanym przepisem żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Obecnie – wskazuje prokuratura – trwają czynności mające na celu ustalenie miejsca pobytu podejrzanego i wykonania z nim czynności procesowych. Szef MON Mariusz Błaszczak zdymisjonował przełożonych Emila Cz. Jak przekazał w mediach społecznościowych, mężczyzna miał „poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska”. „Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę” – podkreślił. O problemach z prawem mężczyzny informowały też wcześniej media.

Zobacz także: Białoruskie związki dezertera. „Szpieg lub co najmniej informator”. Szczegóły wyszły na jaw
teraz odtwarzane
Żołnierz Emil C. zdezerterował na Białoruś. Żandarmeria Wojskowa wydała oświadczenie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej