RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tajna broń Tuska ujawniła się w Krakowie. „Przyszło 10 osób”, „to nie ma sensu” [WIDEO]

Garstka osób na proteście KOD w Krakowie „w obronie TVN” (fot. Facebook/Video-KOD)
Garstka osób na proteście KOD w Krakowie „w obronie TVN” (fot. Facebook/Video-KOD)

Komitet Obrony Demokracji w szybkim tempie postanowił zareagować na przyjęcie ustawy medialnej w Sejmie. W całym kraju zwołano protesty. Ciężko mówić jednak o frekwencyjnym sukcesie choćby w Krakowie, gdzie przyszło... 10 osób. – Wiele osób, które mijaliśmy przed chwilą, śmiało się z nas – krzyczał przez megafon jestem z uczestników manifestacji. To właśnie KOD według planów Donalda Tuska ma kontrolować legalność kolejnych wyborów.

Tusk znów dzieli Polaków: KOD na ulicach to... Polska lepsza [WIDEO]

– Dawaliście nadzieję – także mnie – kiedy pełniłem funkcję szefa Rady Europejskiej. Nie macie pojęcia, ile energii, ile siły przetrwania i wiary w...

zobacz więcej

Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. We wrześniu Senat odrzucił ustawę w całości. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Nowe przepisy stanowią, że firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie mogą posiadać udziałów większościowych w polskich mediach. Dotyczy między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery.

TVN w żałobie, KOD protestuje


Serwis internetowy TVN24 przybrał tego dnia czarno-białe, żałobne barwy, a stacja grzmi o ataku PiS na „wolne media”. Głos zabrał także amerykański dyplomata.

Zobacz także: Ustawa medialna przyjęta. Prezydent: Możliwości jest kilka

Jeszcze tego samego dnia, w piątek wieczorem, Komitet Obrony Demokracji zabrał się za organizację protestów przeciwko przyjętym w Sejmie przepisom. Na żywo prowadzono transmisje m.in. z Gdańska, gdzie manifestanci pojawili się przed biurami polityków Prawa i Sprawiedliwości. Na nagraniach widać zaledwie niewielką grupkę osób.

Protest w Krakowie. „Nie śmiejcie się”, „to nie ma sensu”


Jeszcze gorsza frekwencja była w Krakowie, czemu wyraz dali sami uczestnicy protestu: „Chciałem trochę żalu powiedzieć, że tylu obywateli jest teraz na płycie rynku, cieszy się nadchodzącymi świętami, a ma w dupie to, co dzieje się w tym kraju”.

– Wiele osób, które mijaliśmy przed chwilą śmiały się z nas, krzyczały do nas obraźliwe hasła. Wy macie jakieś argumenty, my mamy swoje, porozmawiajmy, a nie śmiejcie się nam w twarz. My mamy odwagę w 10-20 osób wyjść na ulicę, stanąć na płycie Rynku w Krakowie i powiedzieć, co myślimy. A wy śmiejecie się nam w twarz – grzmiał mężczyzna. Po zakończonej tym akcentem manifestacji osoba prowadząca transmisję nie kryła żalu, że mimo wielu wiadomości w internecie „potrafiło przyjść 10 osób”.

– Jaki sens jest przychodzić na puste place, pokrzyczeć pod siedzibę PiS; zgaszone światła, nikogo nie ma? Nie, to nie ma sensu – konkluduje Krzysztof Nowak z Video-KOD, zapowiadając kolejny protest w sobotę w Krakowie. Lider PO Donald Tusk zapowiedział na ubiegłotygodniowej Radzie Krajowej partii, że chce, by KOD przygotował system komputerowy, który ma kontrolować wyniki wyborów. Więcej o planach Tuska pisaliśmy w tym artykule.

Zobacz także: KOD, sędziowie i prokuratorzy przywitali Tuska. Pomylili jego funkcję w UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej