RAPORT

Pogarda

Te szczepionki nie chronią przed omikronem? Badanie przeprowadziły uczelnia i firma

Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, które opracowało rosyjską szczepionkę Sputnik V, wydało komunikat, w którym podważa wyniki badania  (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)
Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, które opracowało rosyjską szczepionkę Sputnik V, wydało komunikat, w którym podważa wyniki badania (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Badanie przeprowadzone przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed wskazuje, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed omikronem; skuteczne pozostają preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer – podaje w piątek Agencja Reutera.

Drugi przypadek wariantu Omikron w Polsce. Zakażona trzyletnia dziewczynka

Mamy potwierdzony drugi przypadek koronawirusa w mutacji Omicron w Polsce. Zakażona to 3-letnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie – poinformowało...

zobacz więcej

Badanie, które nie zostało jeszcze ocenione przez innych naukowców, przeprowadzono na podstawie porównań skuteczności szeroko stosowanych szczepionek w odniesieniu do podstawowego wariantu koronawirusa i wariantu Omikron.

Autorzy badania twierdzą, że chociaż preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer pozostają skuteczne, to jednak ich efektywność jest znacznie zmniejszona w odniesieniu do wariantu Omikron.

„Szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed omikronem”


Autorzy badania przekonują ponadto, że lek na Covid-19 sotrovimab, produkowany przez GlaxoSmithKline i Vir Biotech jest trzykrotnie mniej skuteczny w leczeniu zakażenia omikronem niż w przypadku innych wariantów wirusa.

Agencja Reutera przypomina, że szczepionka Pfizera okazała się w Republice Południowej Afryki wobec wariantu Omikron mniej skuteczna w łagodzeniu objawów zakażenia w takim stopniu, aby chorzy nie wymagali hospitalizacji. Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, które opracowało rosyjską szczepionkę Sputnik V wydało komunikat, w którym zarzuca autorom badania, że podczas testowania skuteczności tego preparatu „rozmyślnie wykorzystali próbki serum, które nie są reprezentatywne”, a zatem nie można wyciągać z nich wniosków w sprawie jego skuteczności wobec wariantu Omikron. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej