RAPORT

Wojna na Ukrainie

Austria legalizuje wspomagane samobójstwo

Czynna eutanazja pozostaje zakazana (fot. Pexels)
Czynna eutanazja pozostaje zakazana (fot. Pexels)

W Austrii ciężko chore osoby będą mogły od nowego roku uzyskać dostęp do leków wspomagających śmierć – podała agencja DPA.

Wlk. Brytania: Sąd Najwyższy odrzucił skargę ws. braku paszportów neutralnych płciowo

Brytyjski Sąd Najwyższy jednomyślnie odrzucił skargę na brak możliwości wydawania paszportów neutralnych płciowo dla osób, które nie identyfikują...

zobacz więcej

Parlament w Wiedniu przyjął w czwartek wieczorem większością głosów przepisy prawne dotyczące wspomaganego samobójstwa. Deutsche Welle zwraca uwagę, że taką możliwość będą miały jedynie osoby, które przewlekle chorują i te, które są nieuleczalnie chore. Podobnie jest w przypadku DNAR, czyli deklaracji podpisywanej przez pacjenta, zwykle przed ryzykowną operacją, w przypadku jego prośby o niepodejmowaniu przez lekarzy resuscytacji w chwili zatrzymania u niego krążenia krwi lub oddechu.

W Austrii czynna eutanazja pozostanie zakazana. Nowe rozporządzenie stało się konieczne po zniesieniu przez Trybunał Konstytucyjny zakazu wspomaganego samobójstwa. Sędziowie dopatrzyli się tu sprzeczności z prawem jednostki do samostanowienia.


Zgodnie z nową „Ustawą o wspomaganym samobójstwie”, w przypadku decyzji dotyczącej wspomaganego samobójstwa, musi być spełnionych kilka warunków. Może mu się poddać osoba powyżej 18 lat po diagnozie lekarskiej i rozmowie wyjaśniającej z dwoma lekarzami po kilkutygodniowym okresie na zastanowienie. Tylko po spełnienieu tych warunków chorzy mogą na przykład u notariusza sporządzić swój testament. Następnie mogą otrzymać z apteki lek wspomagający śmierć. Rządzący w Austrii konserwatyści i Zieloni poparli ustawę w Radzie Narodowej, podobnie jak opozycyjni socjaldemokraci i liberałowie z partii Neos. Jedynie prawicowa FPOe nie poparła zmiany w prawie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Minister sprawiedliwości Austrii Alma Zadic (Zieloni) wskazała, że podjęto również środki mające na celu zaoferowanie alternatywy dla samobójstwa. Dodała, że ustawa o rozszerzeniu opieki hospicyjnej i paliatywnej jest w trakcie opracowywania. Zadic zaznaczyła jednocześnie, że rząd Austrii przeznacza również więcej pieniędzy na zapobieganie samobójstwom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej