RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Demoscena trafiła na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Idea wpisania demosceny na listę dziedzictwa kulturowego narodziła się w 2019 roku (fot. Shutterstock/wutzkohphoto)
Idea wpisania demosceny na listę dziedzictwa kulturowego narodziła się w 2019 roku (fot. Shutterstock/wutzkohphoto)

Najnowsze

Popularne

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego została wpisana demoscena, czyli kultura tworzenia prezentacji cyfrowych. Decyzję o tym podjął 1 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Powstał interfejs mózg–komputer, który umożliwił „zapisanie” myśli na ekranie

Sparaliżowanemu od szyi w dół mężczyźnie wszczepiono do mózgu elektrody, dzięki którym – wyobrażając sobie pisanie piórem na papierze – przy...

zobacz więcej

Idea wpisania demosceny na listę dziedzictwa kulturowego narodziła się w 2019 roku. Kierownikiem działań został, założony przez Andrzeja Lichnerowicza, Komitet Społeczny Kronika Polskiej Demosceny.

– Dla demosceny decyzja taka oznacza przede wszystkim, że jej dzieła stają się oficjalną częścią kultury, polskiej i światowej – to jest duża rzecz. Możemy nadal się rozwijać, podtrzymywać nasze ulubione tradycje i zmieniać się razem ze światem dookoła, pozostając cudownie dziką, awangardową subkulturą – podkreśliła współautorka wniosku Kaja Mikoszewska.

„Rodzima sztuka demoscenowa godnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. Polskie prace zajmują wysokie miejsca w konkursach na światowych imprezach. Działania Komitetu Społecznego Kronika Polskiej Demosceny są częścią międzynarodowej inicjatywy Art of Coding, w ramach której organizacje z całego świata z powodzeniem zgłaszają wnioski do UNESCO o uznanie dzieł swych lokalnych społeczności demoscenowych za niematerialne dziedzictwo kulturowe” – przekazano w komunikacie prasowym.

„Wpis na listę krajową Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest zobowiązaniem dla byłych i aktualnych osób działających na demoscenie. To zobowiązanie do utrwalania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” – dodano.

Demoscena


Demoscena to międzynarodowa społeczność koncentrująca się na tworzeniu cyfrowych dzieł audiowizualnych. Narzędziami artystów i artystek są urządzenia elektroniczne. Programy, muzyka i grafika powstają na najróżniejszym sprzęcie komputerowym i często przekraczają jego założenia techniczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej