RAPORT

Wojna na Ukrainie

Narodowcy zrobili psikus władzom Warszawy. Dmowski na ratuszu i PKiN

#DmowskiZostaje oraz wizerunek Romana Dmowskiego w Warszawie (fot. Twitter.com/MarszNiepodległości)
#DmowskiZostaje oraz wizerunek Romana Dmowskiego w Warszawie (fot. Twitter.com/MarszNiepodległości)

Na Pałacu Kultury i Nauki oraz budynku warszawskiego ratusza wyświetlono hasło „Dmowski zostaje”. To odpowiedź narodowców na decyzję radnych Platformy Obywatelskiej i wypowiedzi prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, którzy chcą zmiany nazwy ronda w centrum stolicy. W sprawie interweniowała policja.

Trzaskowski murem za ruchami proaborcyjnymi. Znów uderza w Dmowskiego

– Dmowski jest w warszawskiej przestrzeni upamiętniony, natomiast to miejsce stało się symbolem walki o prawa kobiet – powiedział na wtorkowej...

zobacz więcej

„#DmowskiZostaje – takie hasło wyświetlamy dziś w ramach protestu na PKiN” – napisał na Twitterze Robert Bąkiewicz, lider stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

„Rugowanie z przestrzeni publicznej ojca polskiej niepodległości jest hańbą i działaniem mającym na celu skłócenie Polaków. Oczywiście stoi za tym nie kto inny jak Trzaskowski” – dodał Bąkiewicz.

Zobacz także:   „#DmowskiZostaje”. Sprzeciw wobec „haniebnej” decyzji radnych KO Z kolei wiceszef stowarzyszenia narodowców Tomasz Kalinowski napisał, że na miejscu interweniowała policja. „Zaklasyfikowała to jako reklamę i skieruje wniosek o ukaranie organizatora protestu” – zaznaczył.

Wspomnianym organizatorem miał być Paweł Kryszczak reprezentujący Roty Marszu Niepodległości.

Trzaskowski chce zmiany

Warszawa podzieliła pieniądze, radni oburzeni. „Trzaskowski wspiera swoich”

– Ten 2022 rok będzie najgorszy od 1989 roku – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas sesji Rady Warszawy, na której radni KO przyjęli...

zobacz więcej

Radni Warszawy związani z Platformą Obywatelską przegłosowali ostatnio uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Za jej przyjęciem głosowało 34 radnych, 19 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Inicjatywa pochodzi z protestów Strajku Kobiet Marty Lempart, które kilkukrotnie startowały właśnie z ronda Dmowskiego.

Zobacz także:   Wspierali Trzaskowskiego, spóźnili się na głosowanie. Hołownia wściekły

– Chcę jasno powiedzieć: tutaj chodzi o to, że to rondo stało się symbolem walki o prawa kobiet. Nie chodzi o walkę z Dmowskim lecz o stanowienie pewnego symbolu – komentował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Spraw budzie duże kontrowersje. Wojskowe Biuro Historyczne wydało oświadczenie sprzeciwiające się zmianie nazwy ronda Romana Dmowskiego. Jak zaznaczono, to Dmowski był politycznym patronem i faktycznym twórcą Armii Polskiej we Francji w latach 1917-1918. Jak podkreślił prof. Sławomir Cenckiewicz, Dmowski miał też ogromny wpływ na to, że dowódcą tej armii został gen. Józef Haller.

W tej sprawie przygotowano specjalne wideo -  ZOBACZ NAGRANIE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej