RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szczyt UE: Agresja militarna wobec Ukrainy przyniesie Rosji ogromne konsekwencje

Przy granicach Ukrainy Rosja zgromadziła znaczne siły (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)
Przy granicach Ukrainy Rosja zgromadziła znaczne siły (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)

Przywódcy na czwartkowym szczycie UE w Brukseli oświadczyli, że jakakolwiek dalsza agresja militarna wobec Ukrainy „przyniesie Rosji ogromne konsekwencje i koszty, w tym sankcje”.

Sekretarz generalny NATO: Nie widać oznak deeskalacji ze strony Rosji na granicy z Ukrainą

Nie widzimy deeskalacji ze strony Rosji na granicy z Ukrainą – oświadczył w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej...

zobacz więcej

„Rada Europejska podkreśla pilną potrzebę złagodzenia przez Rosję napięć spowodowanych nagromadzeniem sił zbrojnych wzdłuż jej granicy z Ukrainą i agresywną retoryką. Rada Europejska potwierdza swoje pełne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jakakolwiek dalsza agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i (będzie oznaczała) poważne koszty (dla Rosji – red.), w tym sankcje nałożone w koordynacji z partnerami” – ustalili unijni liderzy w konkluzjach szczytu.

Władze w Kijowie informowały wcześniej, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji. Według danych wywiadu istnieje możliwość eskalacji ze strony Rosji, a najbardziej prawdopodobnym terminem osiągnięcia przez Rosję gotowości do niej będzie koniec stycznia.

W przyjętej w czwartek przez Parlament Europejski rezolucji europosłowie podkreślili, że w obliczu narastających rosyjskich gróźb militarnych wobec Ukrainy każda agresja ze strony Moskwy musi mieć dla niej wysoką cenę ekonomiczną i polityczną.


W rezolucji przyjętej 548 głosami "za", przy 69 przeciw i 54 wstrzymujących się, PE potępił zwiększoną obecność rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Eurodeputowani domagają się, aby rząd w Moskwie natychmiast wycofał swoje siły i przestał grozić sąsiedniemu krajowi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej