RAPORT

Tusk kontra Tusk

Robert Fico zorganizował antyrządowy protest. Został przesłuchany

Robert Fico powiedział, że usłyszał „zarzuty dotyczące podżegania”  (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)
Robert Fico powiedział, że usłyszał „zarzuty dotyczące podżegania” (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Robert Fico został zatrzymany przez policję. Doszło do tego krótko przed rozpoczęciem antyrządowego protestu, który organizował były premier Słowacji, a obecnie poseł opozycyjnej partii Smer-SD.

Słowacja: Były premier Robert Fico podsłuchany przez prokuraturę

Słowackie media opublikowały fragmenty nagrań wideo, na których zarejestrowano m.in. byłego premiera, obecnie lidera największej partii...

zobacz więcej

Od dłuższego czasu Robert Fico sprzeciwia się działaniom władz dotyczącym walki z pandemią. Krytykuje też słowacką prezydent, twierdząc, że uniemożliwiła ona przeprowadzenie referendum w sprawie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Protest


W związku z obowiązującym na Słowacji stanem wyjątkowym i zakazem zgromadzeń Robert Fico zorganizował protest w formie samochodowego przejazdu zapowiadanego jako „pogrzeb demokracji”. Manifestujący chcieli wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec polityki rządu i prezydent Zuzany Czaputovej. .

Zobacz także: Słowacja: Były premier Robert Fico podsłuchany przez prokuraturę Byłego premiera zatrzymano po jego przyjeździe na miejsce, z którego wyruszali protestujący. – Oto demokracja na żywo. Chcieliśmy zorganizować spokojny przejazd przez Bratysławę, ale proszę zobaczyć, jak likwiduje się demokrację na Słowacji – mówił dziennikarzom Fico, gdy policjanci odprowadzali go do radiowozu. .

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Policja przekazała, że polityk został zatrzymany na polecenie organów ścigania. Były premier po przesłuchaniu został zwolniony. Opuszczając komisariat policji, powiedział, że usłyszał „zarzuty dotyczące podżegania”. Zatrzymanie uznał za próbę zastraszania przez obecne władze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej