RAPORT

Tusk kontra Tusk

Koronawirus i święta. Chrześcijanie oskarżają Izrael o dyskryminację

W związku z pandemią COVID-19 Izrael ograniczył możliwości przemieszczania się po kraju (fot. David Silverman/Getty Images)
W związku z pandemią COVID-19 Izrael ograniczył możliwości przemieszczania się po kraju (fot. David Silverman/Getty Images)

Chrześcijanie oskarżają Izrael o dyskryminację w przyznawaniu cudzoziemcom specjalnych zezwoleń na wjazd do kraju podczas zakazu podróżowania z powodu pandemii COVID-19. Resort spraw zagranicznych Izraela odpiera zarzuty.

Historyczne spotkanie. Emiracki władca przyjął premiera Izraela

Faktyczny władca Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed ibn Zajed al-Nahjan i premier Izraela Naftali Benet po raz pierwszy w historii...

zobacz więcej

Pomimo obowiązującego zakazu wjazdu dla obcokrajowców, wycieczki tzw. turystyki żydowskiej rozpoczną się ponownie 19 grudnia – wynika z wewnętrznego dokumentu MSZ, cytowanego przez portal Jewish Insider. Minister spraw wewnętrznych Ajjelet Szaked zwolniła z zakazu podróżowania objazdy dla młodych żydów i inne wycieczki związane z dziedzictwem żydowskim, ale nie grupy chrześcijańskie, które chcą spędzić w Izraelu święta Bożego Narodzenia – poinformował dziennik „Haarec”.

Rasistowska dyskryminacja nigdy nie powinna być w żaden sposób akceptowana!” – napisał na Facebooku rzecznik i doradca Kościołów w Ziemi Świętej, Wadi Abunasar. „Wzywam władze Izraela do równego traktowania wszystkich, którzy chcą odwiedzić ten kraj, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na religię” – zaapelował.

„Izrael dyskryminuje ludzi ze względu na religię”


Ministerstwo zaprzeczyło doniesieniom medialnym, twierdząc, że zwolnienia zostały przyznane bez żadnego związku z religią.

„Komisja rozpatruje każdy wniosek bez uprzedzeń lub dyskryminacji wobec jakiejkolwiek rasy lub religii" – przekazał resort. „W ostatnich dniach Komisja Wyjątków wydała liczne zezwolenia, zarówno żydom, jak i chrześcijanom. Niektóre z zatwierdzonych wniosków pochodziły od władz kościelnych w Izraelu, w tym zezwolenia dla księży na wjazd do kraju w nadchodzące święta chrześcijańskie” – wskazano.

Zakaz wjazdu dla osób z zagranicy został przywrócony w Izraelu pod koniec listopada z powodu obaw związanych z wariantem Omikron i został przedłużony co najmniej do 21 grudnia.

„Nieuzasadnione zarzuty o dyskryminujące zachowanie są oburzające, fałszywe i niebezpieczne” – oświadczyło ministerstwo. „Oczekujemy, że przywódcy religijni nie będą angażować się i promować nieuzasadnionej debaty nienawiści i podżegania, która tylko dolewa oliwy do ognia antysemityzmu oraz może prowadzić do przemocy i wyrządzić krzywdę niewinnym ludziom” – zaznaczono. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej