RAPORT

Wojna na Ukrainie

Angela Merkel napisze swoją „polityczną biografię”

Była kanclerz chce wyjaśnić najważniejsze decyzje polityczne własnymi słowami (fot. M.Hitij/Getty Images)
Była kanclerz chce wyjaśnić najważniejsze decyzje polityczne własnymi słowami (fot. M.Hitij/Getty Images)

Angela Merkel w ubiegłym tygodniu pożegnała się ze stanowiskiem kanclerza Niemiec. Teraz razem z szefową swojego biura Beate Baumann napisze książkę – bez pomocy dziennikarzy i ghostwriterów. Ma to być czysto „polityczna biografia” – informują niemieckie media.

Scholz powiązał reparacje wojenne z budżetem UE? „Wypowiedzi kanclerza są oburzające”

Nigdy wcześniej żaden członek niemieckiego rządu nie wiązał kwestii reparacji wojennych z budżetem UE, jak zrobił to podczas swojej wizyty w...

zobacz więcej

– Kanclerz nie chce opowiadać całego swojego życia, chce wyjaśnić najważniejsze decyzje polityczne własnymi słowami, odwołując się do swojej drogi życiowej – powiedziała tygodnikowi „Der Spiegel” Beate Baumann, wieloletnia współpracowniczka Merkel.

Książka będzie wspólnym projektem Merkel i Baumann, które współpracują ze sobą od prawie 30 lat. Według Baumann, realizacja planów ma trwać od dwóch do trzech lat, nie ma jeszcze wydawcy. Nie przewiduje się wsparcia autorów z zewnątrz: „Kanclerz i ja jesteśmy pewne: jeśli mamy napisać tę książkę, to same, tzn. bez ghostwriterów, bez historyków, bez dziennikarzy”.

Angela Merkel rządziła Niemcami przez 16 lat. Za rządów kanclerza Helmuta Kohla Merkel była w latach 1991-1994 federalną minister ds. kobiet i młodzieży, a w 1994 roku na cztery lata objęła kierownictwo ministerstwa środowiska. Była przewodniczącą chadeckiej partii CDU od 2000 do 2018 roku.

W ubiegłym tygodniu Merkel przekazała urząd kanclerski swojemu następcy, socjaldemokracie Olafowi Scholzowi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej