RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Bilion złotych do 2040 roku”. Horała o korzyściach z CPK

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko budowa lotniska, ale także m.in. gigantyczny program rozwoju kolei, który obejmie kilkadziesiąt miast. To będzie prawdziwy przełom i skokowe podniesienie jakości życia – ocenił w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Marcin Horała. Pełnomocnik rządu ds. CPK, powołując się na raport AT Kerney, stwierdził, że „inwestycje przyniosą około biliona złotych dla PKB do 2040 roku”.

Pociągiem z Warszawy do Łodzi w 45 minut. Kiedy?

W 2023 roku w Łodzi rozpoczną się prace nad budową tunelu dalekobieżnego. Dzięki niemu podróż pociągiem z Warszawy do Łodzi zajmie tylko 45 minut.

zobacz więcej

Kiedy inwestycje związane z CPK będą oddawane do użytku, odczują je wszyscy Polacy. To nie tylko budowa lotniska, ale także gigantyczny program rozwoju kolei. Do wielu miast, które są obecnie całkowite wykluczone kolejowo, wrócą pociągi. Doświadczy tego chociażby z Jastrzębie-Zdrój. W innych przypadkach, jak chociażby w Płocku, podróż do Warszawy skróci się z 2,5 godziny do 45 minut. Miast, które odczują zmiany, będzie kilkadziesiąt – przekonywał Horała.

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. budowy CPK, zaangażowanie w budowę nowego lotniska pomoże Polsce w pozyskiwaniu innych inwestycji.

– Port Chopina w Warszawie nie może być dalej rozbudowywany. To powoduje, że ważny segment rynku lotniczego omija Polskę. Przez miniony czas byliśmy atrakcyjnym rynkiem tylko dla linii niskokosztowych. Wybudowanie nowego lotniska, które będzie macierzystym portem dla LOT, pozwoli najbardziej lukratywną część rynku lotniczego skierować do Polski. Z tego będą konkretne pieniądze, zachęta dla wielkiego biznesu i nowe miejsca pracy. Wszyscy na tym skorzystamy – mówił.

Czytaj także: Gdzie i kiedy powstanie CPK?

„CPK to ok. biliona złotych dla PKB do 2040 roku”.


Budowę nowego lotniska Horała nazwał „inwestycją na dekady i pokolenia”.

– Jak obliczyła firma AT Kerney, realizacja programu inwestycyjnego CPK w perspektywie do 2040 roku przyniesie około biliona złotych dodanego do polskiego PKB – uzupełnił Horała. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej