RAPORT

Tusk kontra Tusk

Statki powietrzne nowego typu dla LPR. W Warszawie jest już pierwszy z nich

Learjet 75 Liberty  ma zapewnić szybszy i bardziej komfortowy transport pacjentów (fot. LPR)
Learjet 75 Liberty ma zapewnić szybszy i bardziej komfortowy transport pacjentów (fot. LPR)

W Warszawie wylądował w czwartek pierwszy z dwóch samolotów Learjet 75 Liberty, kupionych dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyny trafią do Samolotowego Zespołu Transportowego, skąd będą realizować transporty międzyszpitalne pacjentów.

Program Profilaktyka 40 Plus wydłużony. Jak skorzystać? [WIDEO]

zobacz więcej

Przebazowanie drugiego samolotu do Warszawy planowane jest za kilka dni. Obie maszyny muszą przejść odprawę celną. Następnie odbędą się szkolenia pilotów i personelu medycznego. LPR musi uzyskać certyfikat przewoźnika na nowy typ samolotu. Certyfikację musi też przejść wewnętrzna organizacja obsługowa, by zatrudnieni w niej mechanicy mogli zajmować się obsługą nowych samolotów. W grudniu zaplanowano również opracowanie standardu wyposażenia kabiny medycznej.

Statki powietrzne nowego typu


Wdrożenie pierwszego odrzutowca do służby planowane jest w pierwszych miesiącach 2022 r. Dotychczas używane w LPR samoloty Piaggio pozostaną w zakładzie jeszcze kilka lat, do czasu pełnego wdrożenia nowego typu statków powietrznych.

Rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka poinformowała PAP, że nowe statki powietrzne umożliwią transport dwóch pacjentów jednocześnie w następującej konfiguracji: z użyciem dwóch par noszy lub noszy i inkubatora. Dostępna jest również opcja do przewozu pacjenta poddanego terapii ECMO.

Wypadek na A2 w Łódzkiem. Dwie osoby zostały ranne

Zderzenie osobówki z samochodem ciężarowym na A2 w miejscowości Kalenice w pow. łowickim (woj. łódzkie). Dwie osoby zostały ranne. Informację o...

zobacz więcej

LPR zaznacza, że dzięki posiadanym parametrom i dużym zasięgom samoloty Learjet 75 Liberty pozwolą na ewakuację medyczną poszkodowanych z odległych zakątków świata. W takiej sytuacji możliwa będzie instalacja dodatkowych noszy. Dodatkową opcją jest konfiguracja z trzema parami noszy, która może być wykorzystana do ewakuacji pacjentów lżej chorych z regionów, w których istnieje ryzyko ze względu na ich dalsze tam przebywanie.

 Koszt jednej maszyny to ponad 65 mln zł                               


 – Zakup nowoczesnych statków powietrznych umożliwi nie tylko utrzymanie 24-godzinnej gotowości operacyjnej zespołu transportowego, ale przede wszystkim pozwoli na podniesienie jakości udzielanych świadczeń medycznych. Pacjenci będą mogli liczyć na szybszy i bardziej komfortowy transport nawet na bardzo duże odległości bez konieczności dotankowania – akcentuje dyrektor LPR prof. Robert Gałązkowski.

Przeczytaj też: Premier o finansowaniu służby zdrowia: Chcemy dojść do 6 proc. PKB za dwa lata

Zakup zrealizowano w ramach rządowego „Programu zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym”. Koszt jednej maszyny to ponad 65 mln zł. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej