
Odkryty w Australii krocionóg ma 1306 nóg, czyli więcej niż jakiekolwiek znane nauce zwierzę - informuje pismo „Scientific Reports”. Naukowcy sugerują, że duża liczba nóg ułatwia mu przemieszczanie się w glebie.
W kopalni surowców ilastych w Borkowicach koło miasta Przysucha naukowcy odkryli ok. 60 bloków z licznymi tropami dinozaurów. Znalezisko ma ok. 200...
zobacz więcej
Krocionoga odkrył dr Paul Marek z Virginia Tech i jego współpracownicy 60 metrów pod ziemią, w otworze wywierconym do poszukiwań minerałów na obszarze górniczym Wschodniej Prowincji Goldfields w Australii.
Nowy gatunek nazwano Eumillipes persephone. Pierwszy człon nazwy to zbitka słów greckiego i łacińskich, mająca oznaczać „dokładnie” czy też „słusznie liczący tysiąc nóg”. Greckie „eu”, owo „dokładnie” lub „słusznie” dodano, by podkreślić, że dopiero ten osobnik z grupy krocionogów (po ang. millipede od łac. tysiąc stóp) faktycznie ma co najmniej tysiąc nóg. Dotąd znani jej przedstawiciele liczyli maksymalnie 750 nóg. Drugi człon to imię greckiej bogini podziemi, Persefony.
Pomiary czterech przedstawicieli nowego gatunku wykazały, że ich nitkowate ciała składają się nawet z 330 segmentów, przy szerokości do 0,95 mm i do 95,7 mm długości. Krocionogi te są bezokie, mają krótkie nogi i stożkowate głowy z czułkami oraz czymś w rodzaju dzioba.