RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stożkowata głowa i ponad 1300 krótkich nóg. Co to za zwierzę?

Ciało krocionoga składa się z wielu segmentów (fot. Shutterstock)
Ciało krocionoga składa się z wielu segmentów (fot. Shutterstock)

Odkryty w Australii krocionóg ma 1306 nóg, czyli więcej niż jakiekolwiek znane nauce zwierzę - informuje pismo „Scientific Reports”. Naukowcy sugerują, że duża liczba nóg ułatwia mu przemieszczanie się w glebie.

Sensacyjne okrycie na Mazowszu. Setki, może tysiące śladów dinozaurów

W kopalni surowców ilastych w Borkowicach koło miasta Przysucha naukowcy odkryli ok. 60 bloków z licznymi tropami dinozaurów. Znalezisko ma ok. 200...

zobacz więcej

Krocionoga odkrył dr Paul Marek z Virginia Tech i jego współpracownicy 60 metrów pod ziemią, w otworze wywierconym do poszukiwań minerałów na obszarze górniczym Wschodniej Prowincji Goldfields w Australii.

Nowy gatunek nazwano Eumillipes persephone. Pierwszy człon nazwy to zbitka słów greckiego i łacińskich, mająca oznaczać „dokładnie” czy też „słusznie liczący tysiąc nóg”. Greckie „eu”, owo „dokładnie” lub „słusznie” dodano, by podkreślić, że dopiero ten osobnik z grupy krocionogów (po ang. millipede od łac. tysiąc stóp) faktycznie ma co najmniej tysiąc nóg. Dotąd znani jej przedstawiciele liczyli maksymalnie 750 nóg. Drugi człon to imię greckiej bogini podziemi, Persefony.

Pomiary czterech przedstawicieli nowego gatunku wykazały, że ich nitkowate ciała składają się nawet z 330 segmentów, przy szerokości do 0,95 mm i do 95,7 mm długości. Krocionogi te są bezokie, mają krótkie nogi i stożkowate głowy z czułkami oraz czymś w rodzaju dzioba.

Wyniki badań sugerują, że E. persephone jest daleko spokrewniony z poprzednim rekordzistą pod względem liczby nóg — kalifornijskim gatunkiem Illacme plenipes (u jednego z osobników naliczono ich 750). Autorzy sugerują, że duża liczba segmentów i nóg, które wyewoluowały u obu gatunków, ułatwia tym zwierzętom przemieszczanie się w glebie.


Naukowcy, którzy odkryli nowego krocionoga, podkreślają bioróżnorodność prowincji Eastern Goldfields. Aby zminimalizować wpływ wydobycia w tym rejonie na E. persephone, zalecają podjęcie wysiłków na rzecz ochrony jej podziemnego siedliska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej