RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Takiej inflacji nie było od 30 lat”. Brytyjscy eksperci nie mają złudzeń

Bank Anglii podniósł swoją główną stopę procentową  do 0,25 proc. (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Bank Anglii podniósł swoją główną stopę procentową do 0,25 proc. (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Bank Anglii (BoE) ogłosił w czwartek podniesienie głównej stopy procentowej z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. do 0,25 proc., co jest reakcją na większy niż się spodziewano wzrost inflacji.

Komisja Europejska podała prognozę inflacji w Polsce na 2022 i 2023 rok

Komisja Europejska w opublikowanych w czwartek prognozach szacuje, że inflacja w Polsce osiągnie w 2021 r. 5,0 proc., a w 2022 roku – 5,2 proc. W...

zobacz więcej

Członkowie Komitetu Polityki Monetarnej (MPC), który ustala poziom stóp procentowych, zagłosowali za podwyżką stosunkiem głosów 8:1. O ile przed poprzednim, listopadowym posiedzeniem MPC rynek spodziewał się podwyżki, do której wówczas nie doszło, teraz sytuacja była bardziej niejasna. Za podwyżką przemawiała inflacja, której roczna stopa wyniosła w listopadzie 5,1 proc. i była najwyższa od ponad 10 lat, natomiast przeciw – obawy, że pojawienie się i szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa spowolni wzrost gospodarczy.  

  Koronawirus a gospodarka                               


 Członkowie MPC ocenili, że inflacja jest teraz istotniejszym problemem niż ewentualne spowolnienie gospodarcze. Przyznali, że wariant Omikron wpłynie na PKB w grudniu oraz w pierwszym kwartale 2022 r., ale też zauważyli, iż kolejne fale koronawirusa w coraz mniejszym stopniu odbijają się na PKB. Prognoza wzrostu gospodarczego w grudniu została obniżona z 1 proc. do 0,6 proc. PKB.

Rząd przystąpił do realizacji tarczy antyinflacyjnej. Premier: Obejmie do 7 mln gospodarstw

Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed...

zobacz więcej

Problem inflacji


Jeśli chodzi o inflację, Bank Anglii podniósł swoją prognozę i uważa obecnie, że przez całą zimę będzie ona w okolicach 5 proc., zaś w kwietniu osiągnie szczytowy punkt – 6 proc. To o cały punkt procentowy więcej niż BoE przewidywał w listopadzie. Byłby to jednocześnie najwyższy poziom inflacji w Wielkiej Brytanii od początku lat 90. XX wieku.

Przeczytaj też: Jakie są przyczyny inflacji i gdzie tkwią jej źródła?

To pierwsza podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii od sierpnia 2018 r. W marcu 2020 r. BoE w odpowiedzi na pandemię dokonał w ciągu jednego miesiąca dwóch obniżek i od tego czasu główna stopa procentowa pozostawała na historycznie niskim poziomie 0,1 proc. Wielka Brytania jest pierwszą spośród głównych gospodarek na świecie, która po wybuchu pandemii podniosła stopy procentowe.

Następne posiedzenie MPC w sprawie stóp procentowych odbędzie się na początku lutego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej