RAPORT

Pogarda

Pierwszy taki reaktor w Europie. Na razie jest zgoda na testy przy niskiej mocy

Według TVO pierwszy stan krytyczny zostanie osiągnięty jeszcze w grudniu (fot. Antti Yrjonen/NurPhoto via Getty Images)
Według TVO pierwszy stan krytyczny zostanie osiągnięty jeszcze w grudniu (fot. Antti Yrjonen/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Fiński dozór jądrowy STUK zezwolił w czwartek na uruchomienie reaktora EPR w bloku numer 3 elektrowni jądrowej Olkiluoto w Finlandii – poinformował operator elektrowni TVO. Według TVO pierwszy stan krytyczny zostanie osiągnięty jeszcze w grudniu.

Francja stawia na atom. Macron zapowiedział budowę elektrowni jądrowych

Emmanuel Macron ogłosił podczas wtorkowego orędzia, że Francja w najbliższym czasie rozpocznie budowę nowych elektrowni atomowych. – Zagwarantuje...

zobacz więcej

Zezwolenie STUK obejmuje również przeprowadzenie testów przy niskiej mocy reaktora. Produkcja energii elektrycznej ma się rozpocząć z końcem stycznia 2022 r., a regularna eksploatacja – w czerwcu 2022 r.

Liczne opóźnienia i przekroczenia budżetu


Budowa EPR w Olkiluoto ruszyła w 2005 r. Kontrakt typu „pod klucz” z konsorcjum Areva-Siemens miał stałą cenę rzędu 3 mld euro. Budowa doświadczyła licznych opóźnień i przekroczeń budżetu. W porozumieniu z 2018 r. firmy budujące OL3 zobowiązały się do pokrycia kosztów dokończenia budowy, jak i kosztów, które pojawią się w okresie gwarancji.

Zobacz także: Chiny planują budowę 150 reaktorów atomowych w ciągu 15 lat

EPR w Olkiluoto będzie pierwszym reaktorem tego typu, działającym w Europie. Pierwsze na świecie tego typu jednostki zostały zbudowane i działają od kilku lat w chińskim Taishan. W budowie jest też EPR we francuskim Flamanville oraz dwa bloki elektrowni Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. W październiku 2021 r. EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów EPR o mocy od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Francuski EPR spełnia te wymagania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej