RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes PiS: Nadanie S19 imienia Lecha Kaczyńskiego to uczczenie dobrego człowieka

– Porozumienie Centrum nie powstałoby bez Lecha Kaczyńskiego – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas uroczystości otwarcia obwodnicy Janowa Lubelskiego oraz nadania drodze ekspresowej S19 nazwy Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wicepremier dodał, że to uczczenie dobrego człowieka.

Kierowcy mogą korzystać z kolejnego fragmentu Via Carpatii

Kierowcy mogą już korzystać z prawie 30 kilometrów drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. W poniedziałek oddane zostały do ruchu trzy odcinki – od...

zobacz więcej

Prezes PiS podkreślił, że jego brat miał jednolity życiorys, bez wpadek; był człowiekiem dobrym, życzliwym i pomocnym. – Pomagał innym, gdy tylko mógł. Był bardzo dobrym prawnikiem i pomógł bardzo wielu ludziom, dzięki swoim możliwościom – wspominał.

Powiedział, że nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to uczczenie dobrego człowieka”.

Zdaniem prezesa PiS drodze nadano imię Lecha Kaczyńskiego z trzech powodów. Jak tłumaczył, pod koniec lat 80. w Polsce "pewna część elit komunistycznych i pewna część elit solidarnościowych umówiły się na powołanie ustroju, który będzie z jednej strony odrzuceniem PRL-u, ale z drugiej strony będzie jego kontynuacją". – Ta umowa wzbudziła sprzeciw znacznej części społeczeństwa, ale także znacznej części solidarnościowych elit, a także innych grup społecznych, eksponowanych, które jednak takiego ustroju nie chciały. Chciały po prostu polskiej demokracji, ustroju, który całkowicie odrzuca komunizm – mówił Kaczyński.

– Jeśli ta linia uzyskała w pewnym momencie racjonalny kształt (...) i zaczęła odnosić sukcesy, to nie mogło się to stać bez Lecha Kaczyńskiego: nie powstałoby Porozumienie Centrum, pierwsza partia autentycznie antykomunistyczna i jednocześnie racjonalna. To doprowadziło do pierwszej próby zmiany - to był rząd Jana Olszewskiego – kontynuował.

Następnie - mówił prezes PiS - Lech Kaczyński „stworzył dynamikę, która pozwoliła zbudować nową partię, która była pełną kontynuacją Porozumienia Centrum”. – Dalej, ta formacja korzystała z tego, że potrafił zostać prezydentem Warszawy i w Warszawie bardzo wiele zmienić – dodał.

– Potrafił wygrać wybory prezydenckie, to otworzyło nam drogę do władzy, tej lat 2005-2007. I chociaż znów nie trwało to długo i musieliśmy zawierać bardzo trudne koalicje, to jednak wiele w Polsce się zmieniło. Pokazaliśmy, że można rządzić inaczej – mówił Kaczyński.

Wskazywał, że „dziś istnieje wielki plan na przeszło 600 mld euro, żeby z Międzymorza stworzyć pewną całość i ta droga jest elementem tego całego planu, dlatego powinna ona nosić imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego”.

Czytaj także: Dobre wiadomości dla milionów kierowców. Minister Adamczyk: Wyjątkowa sytuacja

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej