RAPORT

Pogarda

Jest pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Polsce – powiedział w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho – podało Ministerstwo Zdrowia.

Raport o koronawirusie z 16 grudnia 2021. Nowe dane resortu zdrowia

Koronawirus w Polsce. W czwartek 16 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 097 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby...

zobacz więcej

– Mamy informację sprzed chwili. Mamy w Polsce już potwierdzony pierwszy przypadek Omikrona. To przypadek ze stacji WSSE (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna) z Katowic – powiedział Kraska.

Zobacz także: Nowe obostrzenia epidemiczne weszły w życie. Co się zmienia [LISTA]

– Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. GIS podjął niezbędne działania – napisał na Twitterze resort zdrowia.

Informacje dotyczące wykrycia przez WSSE Katowice przekazał jako pierwszy na swoim Twitterze prof. Krzysztof Pyrć.

Pierwszy Omikron w Polsce. W Katowicach


Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się „w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie”. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje „bardzo wysokie” ryzyko, iż nowy wariant koronawirusa stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.
teraz odtwarzane
Jest pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej