RAPORT

Tusk kontra Tusk

Naukowcy odkryli, o jakiej porze roku asteroida doprowadziła do zagłady dinozaurów

Zagłada dinozaurów (fot. Shutterstock/Rafael Trafaniuc)
Zagłada dinozaurów (fot. Shutterstock/Rafael Trafaniuc)

Asteroida, która przed ok. 66 mln lat zgładziła dinozaury, uderzyła wiosną – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”.

Sensacyjne okrycie na Mazowszu. Setki, może tysiące śladów dinozaurów

W kopalni surowców ilastych w Borkowicach koło miasta Przysucha naukowcy odkryli ok. 60 bloków z licznymi tropami dinozaurów. Znalezisko ma ok. 200...

zobacz więcej

66 mln lat temu ogromna asteroida uderzyła w Ziemię na półwyspie Jukatan (dzis. Meksyk), tworząc krater Chicxulub. W wyniku kosmicznej kolizji wyginęły dinozaury i 75 proc. pozostałych organizmów.

Naukowcy nie potrafią podać daty rocznej uderzenia asteroidy. Udało im się jednak ustalić porę roku. Do globalnej katastrofy doszło wiosną.

Wiosna to pora odradzania się życia. Niestety, dla dinozaurów pewna pechowa wiosna sprzed ok. 66 mln lat oznaczała koniec ich panowania, które przez 165 mln lat trwało niepodzielnie na Ziemi.

„Pora roku jest kluczowa w wielu funkcjach biologicznych, takich jak reprodukcja, strategie odżywiania się, interakcje pasożyt-gospodarz, hibernacja czy zachowania godowe – opisuje Robert A. DePalma z Florida Atlantic University (USA). – Dlatego nic dziwnego, że pora roku w przypadku takiego globalnego zagrożenia i jego skutków może odgrywać ogromną rolę”.

Naukowcy skoncentrowali się na stanowisku paleontologicznym w Północnej Dakocie (USA). Najnowsze badania polegały na połączeniu tradycyjnych i najnowszych technik. Zespół analizował szczątki roślinne i zwierzęce. Naukowcy dowiedli m.in. że rybie ości, których skamieniałości zachowały się na stanowisku, noszą ślady wiosennego przyrostu.

Zagłada jednych gatunków bywa szansą dla innych. Po wyginięciu dinozaurów swoją ewolucyjną szansę otrzymały ssaki. Przetrwali również potomkowie jednej z linii dinozaurów, czyli ptaki, które rozwinęły się w tysiące gatunków.

Czytaj także: Po raz pierwszy urządzenie „dotknęło” Słońca. Co dzieje się za linią korony gwiazdy?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej