RAPORT

Pogarda

Biały Dom: USA nie będą podejmować decyzji o Ukrainie bez Ukrainy

Biden nie wykluczył kolejnych dyplomatycznych rozmów z prezydentem Putinem (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Biden nie wykluczył kolejnych dyplomatycznych rozmów z prezydentem Putinem (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w środę przez telefon z doradcą prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem – przekazał Biały Dom. W oświadczeniu podano też, że asystentka sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Karen Donfried rozmawiała z przedstawicielami władz Ukrainy i Rosji. Złożyła deklarację, że USA nie będą podejmować decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, a także że to do Rosji należy wykonanie kroku w kierunku deeskalacji napięć.

Premier o rozmowie Biden-Putin: niosła w sobie pewne niepokojące elementy

Rozmowa prezydentów USA i Rosji, Joego Bidena i Władimira Putina, niosła w sobie pewne niepokojące elementy; nie jest rolą Rosji rozstrzygać o tym,...

zobacz więcej

Jak podała w komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Emily Horne, rozmowy były kontynuacją dialogu rozpoczętego 7 grudnia podczas wideokonferencji prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina.

„Sullivan powtórzył silne zaniepokojenie koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i podkreślił, że USA będą blisko koordynować z naszymi europejskimi sojusznikami i partnerami dążenia do rozwiązania kwestii bezpieczeństwa i strategicznych za pomocą dyplomacji” – napisano w komunikacie.

W oświadczeniu dodano, że w czwartek asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Karen Donfried przeprowadzi konsultacje z sojusznikami w NATO w Brukseli, by „wypracować skoordynowane podejście”.

We wtorek i środę Donfried rozmawiała z przedstawicielami władz Ukrainy i Rosji. Relacjonując przebieg tych spotkań, przedstawicielka Departamentu Stanu podkreśliła, że USA nie będą podejmować decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, a także że to do Rosji należy wykonanie kroku w kierunku deeskalacji napięć. Zadeklarowała, że jedynym rozwiązaniem konfliktu jest dyplomacja i wdrożenie porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Donfried poinformowała też, że w Moskwie otrzymała od wiceszefa MSZ Rosji Siergieja Riabkowa listę „propozycji na temat bezpieczeństwa europejskiego”, którą zamierza przekazać prezydentowi Bidenowi oraz sojusznikom w NATO i w UE.

W środę odpowiadając na pytanie dziennikarzy prezydent Biden nie wykluczył kolejnych dyplomatycznych rozmów z prezydentem Putinem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej