RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przemilczany skandal w UE. Patryk Jaki zadrwił z unijnych polityków [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Patryk Jaki zadeklarował w Parlamencie Europejskim, że wie, jak rozwiązać spór o praworządność między Brukselą a Warszawą. Polityk Zjednoczonej Prawicy w swoim wystąpieniu przyznał, że Polska powinna „uczyć się od najlepszych” i wdrożyć „nowoczesny, europejski system”, a wtedy Komisja Europejska odblokuje zamrożone środki z KPO. Zakpił w ten sposób, nawiązując do skandalu z politykami KE, EPL i sędziami TSUE, opisanego przez dziennik „Libération”.

Afera na szczytach UE. Autor śledztwa: TSUE czarną dziurą europejskiej demokracji

Gdy TSUE mówi Polsce, w jaki sposób powinna zorganizować swój system sądownictwa, sam powinien być wolny od wszelkich podejrzeń. Moje śledztwo...

zobacz więcej

Francuski dziennik „Liberation” w serii artykułów z dziennikarskiego śledztwa ujawnił handel wpływami i inne nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), urzędnicy Komisji Europejskiej (KE) oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Zmowa milczenia nt. unijnej afery


Wielu komentatorów, polityków, ale też autor śledztwa Jean Quatremer nie mają wątpliwości, że na ten temat ponownie zapanowała na unijnych szczytach władzy zmowa milczenia.

Czytaj więcej: O co chodzi w aferze na szczytach UE? Proste wytłumaczenie [WIDEO]
teraz odtwarzane
„#Jedziemy”: O co chodzi w aferze na szczytach UE? Michał Rachoń wyjaśnia

Towarzyskie powiązania i „państwo w państwie” w instytucjach UE. Polska zażąda wyjaśnień [WIDEO]

Finansowy skandal w Brukseli. Francuski dziennik „Libération” ujawnia sieć powiązań i nieuczciwe praktyki, których mieli się dopuszczać sędziowie...

zobacz więcej

Temat ten poruszył na sesji Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki. Europoseł mówił o blokowaniu środków dla Polski w związku z zarzutami dot. praworządności w naszym kraju.

Upolitycznienie jak w TSUE?


– Otóż blokujecie środki dla Polski, bo nie podoba wam się polski system sprawiedliwości. A ja wiem, jak rozwiązać ten problem. Nawiążę do tekstu „Libération”. A gdyby Polska zorganizowała swój system sprawiedliwości, tak samo jak wy organizujecie swój system sprawiedliwości w sądach, w TSUE i Trybunale Obrachunkowym? Czyli tak: polityczne rekomendacje na sędziów przez rząd, sędziów wpłacających na wasze partie polityczne, a potem zabawy na polowaniach, w zamkach i w innych miejscach polityków, sędziów i lobbystów; często na koszt podatnika. Komisarz od budżetu na kolacyjkach z sędzią, która ma go kontrolować. A potem w tym Parlamencie Europejskim cisza – mówił polityk PiS.

– Tak jak zwyczajnie potraficie gardłować od rana do wieczora nt. niezawisłości sędziowskiej, praworządności – na ten temat cisza, cenzura, nie można o tym mówić. Dlatego ja mam dla państwa taki pomysł. A może Polska wdroży ten wasz europejski, nowoczesny system i wtedy odblokujecie środki? No bo przecież jak się uczyć, to od najlepszych – ironizował Jaki. Polska w tym roku nie ma już szans na to, by otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy, ponieważ Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy, który opisuje sposób wydatkowania tych pieniędzy w naszym kraju. Sporne w relacji z KE są kwestie reformy wymiaru sprawiedliwości, w tym system dyscyplinarny w sądownictwie.

Zobacz także: Córka Nawalnego w PE nie oszczędziła „kanclerzy i ministrów” marzących o pracy dla Putina [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej