RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Oskarżony o rzucanie kamieniami w policję uniewinniony. „Sędzia jest znany z niechęci do władzy”

Prowadzący rozprawę sędzia Sławomir Jęksa z Sądu Okręgowego w Poznaniu uznał, że „trzeba zachować ostrożność w ocenie zeznań policjantów”  (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Prowadzący rozprawę sędzia Sławomir Jęksa z Sądu Okręgowego w Poznaniu uznał, że „trzeba zachować ostrożność w ocenie zeznań policjantów” (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Najnowsze

Popularne

Student, który brał udział w demonstracjach Strajku Kobiet i w procesie pierwszej instancji został uznany za winnego czynów chuligańskich, teraz został uniewinniony przez poznański sąd. Prowadzący rozprawę sędzia Sławomir Jęksa z Sądu Okręgowego w Poznaniu uznał, że „trzeba zachować ostrożność w ocenie zeznań policjantów”. Ten sam sędzia w 2018 r. uniewinnił żonę prezydenta Poznania za publiczne użycie słów: „jestem wku***a” uznając, że użycie wulgaryzmu było złe, „ale znacznie większym złem jest to, co dzieje się w Polsce”.

Kolejne zarzuty dla sędziego, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił dodatkowy zarzut dyscyplinarny sędziemu Sławomirowi Jęksie, który w 2018 r. uniewinnił żonę...

zobacz więcej

W październiku 2020 roku w Poznaniu podczas jednej z manifestacji w ramach Strajku Kobiet doszło do starcia z policją. W stronę policjantów poleciały kamienie. Wśród protestujących był Wiktor Joachimkowski, jak podają fakty kaliskie.pl – student politologii, szef Federacji Młodych Socjaldemokratów w Wielkopolsce, syn znanej w Kaliszu działaczki Lewicy.

W procesie pierwszej instancji młody człowiek został uznany za winnego czynów chuligańskich. Sam do winy się nie przyznał. – Oskarżony uczestniczył w legalnej demonstracji. W jej trakcie doszło jednak do nielegalnego zbiegowiska. Jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuścili się zamachu na policjantów. Oskarżony w tym uczestniczył – powiedziała wówczas cytowana przez fakty kaliskie sędzia Joanna Knobel. Student został skazany na pół roku prac społecznych, po 20 godzin w miesiącu.

Rozprawę apelacyjną, która zakończyła się uniewinnieniem, prowadził sędzia Sławomir Jęksa. – Nasze państwo znajduje się w ogromnym kryzysie praworządności. Policja ma strzec porządku prawnego, ale wiemy, że dość często strzeżenie praworządności myliło jej się ze strzeżeniem interesów rządzącej formacji – mówił sędzia cytowany przez Onet.pl.

Student został oczyszczony ze wszystkich zarzutów. – W związku z tym, co się dzieje w państwie polskim, trzeba zachować ostrożność w ocenie zeznań policjantów. Nie można przyjmować ich bez weryfikacji – ocenił sędzia Jęksa.

Uzasadnienie wyroku


Jak zauważył w swoim artykule Onet.pl „sędzia znany jest ze swojej niechęci do obozu władzy. W 2018 r. Jęksa uniewinnił Joannę Jaśkowiak, żonę prezydenta Poznania za publiczne, podczas wiecu użycie słów: „jestem wku***a”.

W uzasadnieniu sędzia uznał, że czyn „z punktu widzenia przesłanek przedmiotowych i podmiotowych nie jest poważny” i że sąd pierwszej instancji ocenił wypowiedź błędnie, bo „w oderwaniu od obecnej sytuacji politycznej”. – Obwiniona użyła słów wulgarnych, które były słyszane przez dzieci, co jest oczywistym złem. Ale znacznie większym złem jest to, co dzieje się w Polsce – argumentował sędzia Jęksa.

– Mamy ciąg naruszeń konstytucji w związku z ograniczaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem instytucji konstytucyjnych, czyli Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, w chwili obecnej Sądu Najwyższego, naruszaniem zasady trójpodziału władzy i odmową publikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – twierdził.

Uzasadnienie tego wyroku było powodem wniosku zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysława Radzika o „podjęcie czynności wyjaśniających w kierunku ewentualnego wyczerpania przez sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Sławomira Jęksę znamion deliktu dyscyplinarnego”. W lutym 2019 r. zastępca rzecznika przedstawił mu zarzuty dotyczące „naruszenia zasady apolityczności i obowiązku postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim”. Później uzupełniono je o kolejny zarzut niewyłączenia się z rozpoznawania sprawy mimo znajomości z obwinioną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej