RAPORT

Wojna na Ukrainie

Macron rozmawiał z Putinem o zawieszeniu broni na Ukrainie

Rozmowa Macrona z Putinem (fot. Emmanuele Contini/Getty Images)
Rozmowa Macrona z Putinem (fot. Emmanuele Contini/Getty Images)

We wtorkowej rozmowie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił wagę suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – poinformował Pałac Elizejski. Jak podał Kreml, Putin zażądał gwarancji ws. „zatrzymania ekspansji NATO”.

„Biden zagroził Putinowi”. Ekspert: Bzdura, to Moskwa wciągnęła Bidena w pułapkę

„Joe Biden nie tylko skutecznie zagroził Władimirowi Putinowi zablokowaniem gazociągu Nord Stream 2 na wypadek inwazji, ale jeszcze bardzo zręcznie...

zobacz więcej

Przywódcy rozmawiali telefonicznie we wtorek na temat sytuacji na Ukrainie oraz na granicy polsko- białoruskiej. „Prezydent Macron potwierdził swoje przywiązanie do suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz determinację, by realizować porozumienia mińskie w ramach formatu normandzkiego” – podał w komunikacie Pałac Elizejski we wtorek w nocy.

„Prezydent Francji podkreślił, że (w kwestii konfliktu na Ukrainie) popiera wdrożenie działań humanitarnych, jak zwolnienie więźniów, otwarcie przejść granicznych, potwierdzenie zawieszenia broni, które prawdopodobnie zostaną uzgodnione przy okazji obchodów świąt” – głosi oświadczenie.

Żądania prezydenta Rosji


Putin ponownie zażądał gwarancji prawnych zapobiegających „dalszej ekspansji NATO” na wschód.

„Odnosząc się do sytuacji na Białorusi i instrumentalnego posłużenia się migrantami, Macron z satysfakcją odnotował, że środki podjęte przez Unię Europejską oraz działanie podjęte we współpracy z instytucjami międzynarodowymi pozwoliły na ograniczenie zorganizowanych przepływów (migrantów) i niesienie pomocy ludziom porzuconym na granicy” – napisano w komunikacie.

Zachód straszy Rosję sankcjami. Putin grozi zimnymi kaloryferami

Zachód wydaje oświadczenie za oświadczeniem ostrzegające Rosję, by nie atakowała Ukrainy, gdyż w przeciwnym razie „poniesie ogromne konsekwencje”....

zobacz więcej

Prezydent „zachęcał swojego rosyjskiego odpowiednika do kontynuowania działań w tym kierunku we współpracy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodową Organizacją ds. Migracji” – poinformowano.

„Prezydent wyraził wolę działania na rzecz poszanowania praw podstawowych na Białorusi” – czytamy w komunikacie.

„W odniesieniu do napięć między Armenią a Azerbejdżanem Macron omówił z Putinem starania Grupy Mińskiej, mające na celu umożliwienie stronom uzgodnienia środków budowy zaufania, w szczególności w sferze humanitarnej. Obaj prezydenci potwierdzili wolę wspólnych działań” – podał Pałac Elizejski.

Prezydenci uzgodnili, że będą ponownie rozmawiać przed końcem roku.

Agencja Reutera poinformowała, cytując komunikat Kremla, że „prezydent Rosji podkreślił znaczenie natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji międzynarodowych w celu wprowadzenia prawnych gwarancji, które zapobiegną ekspansji NATO na wschód i rozmieszczeniu uzbrojenia w krajach sąsiednich”.

Putin wystąpił z podobną prośbą podczas wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem w zeszłym tygodniu oraz w rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w poniedziałek.

Czytaj także: „Upadek historycznej Rosji”. Putin żałuje rozpadu ZSRR

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej