RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polak porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. W MSZ zespół kryzysowy

Specjalne jednostki patrolują wody w celu odstraszania piratów (fot. Jason florio/Corbis via Getty Images)
Specjalne jednostki patrolują wody w celu odstraszania piratów (fot. Jason florio/Corbis via Getty Images)

Sześć osób zostało porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. Wśród uprowadzonych marynarzy pływającego pod banderą Liberii kontenerowca jest także Polak. W MSZ powołano zespół kryzysowy. – Prowadzimy wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji – podkreśla rzecznik resortu Łukasz Jasina.

Jemen: Piraci zaatakowali tankowiec. Nie spodziewali się takiego oporu

Tankowiec Stolt Apal, pływający pod banderą Wielkiej Brytanii, został w niedzielę zaatakowany ok. 140 km od wybrzeży Jemenu – poinformował armator...

zobacz więcej

O ataku na statek poinformowało w środę Radio RMF wskazując, że jednostka została zaatakowana w poniedziałek.

Wśród porwanych polski marynarz


MSZ powołano zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z armatorem oraz stroną duńską. Fakt prowadzenia negocjacje potwierdza także rzecznik polskiej dyplomacji.

Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek śmigłowiec w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej – podała agencja Reutera. Śmigłowiec podążył za łodzią piratów na pokładzie której znajdowało się sześciu zakładników, jednak musiał zaprzestać operacji doleciawszy do nigeryjskich wód terytorialnych.

Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej. Trwają także rozmowy z rządem Nigerii i innych państw zatoki, do których należą Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon – podało RMF FM. Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

Zobacz także: Piraci przejęli kontenerowiec. Wzięli zakładników

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej