RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kongres USA podniósł limit zadłużenia. Tuż przed szacowaną datą bankructwa

Kongres USA zagłosował za podniesieniem limitu zadłużenia państwa (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
Kongres USA zagłosował za podniesieniem limitu zadłużenia państwa (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Kongres USA zagłosował w nocy z wtorku na środę za podniesieniem limitu zadłużenia państwa o 2,5 bln dolarów, tuż przed szacowaną datą potencjalnego bankructwa. Podniesienie limitu pozwoli na zapewnienie budżetowi środków prawdopodobnie do 2023 r. W wyniku działań Kongresu nowy limit zadłużenia wynosi 31,4 bln dolarów.

Rekordowy poziom w zadłużeniu Amerykanów na kartach kredytowych

Rośnie zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych. Według danych banku centralnego USA osiągnęło ono rekordowy poziom 870 mld dolarów.

zobacz więcej

Nowy limit Izba Reprezentantów przyjęła stosunkiem głosów 221 do 209. Wcześniej za podniesieniem limitu zadłużenia państwa opowiedział się Senat.

Głosowania w Senacie i Izbie Reprezentantów oddaliły widmo bankructwa USA – przynajmniej do 2023, czyli okresu po wyborach parlamentarnych w listopadzie 2022 r. Było to już drugie podniesienie limitu w tym roku; wcześniej Kongres zrobił to w październiku. Za sprawą umowy między partiami tym razem odbyło się to w trybie przyspieszonym i z pominięciem progu uzyskania większości kwalifikowanej 60 głosów w Senacie.

– Tu chodzi o dług skumulowany przez obie partie, więc cieszę się, że Republikanie i Demokraci zjednoczyli się, by umożliwić zajęcie się sprawą limitu długu – ocenił lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Szefowa resortu finansów Janet Yellen szacowała, że bez podniesienia limitu państwu już 15 grudnia zabraknie środków do spłaty długów i nastąpi formalne bankructwo, które według niej miałoby dramatyczne skutki dla USA i globalnego systemu finansowego.

Zobacz także: Nowy Jork na granicy bankructwa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej