RAPORT

Wojna na Ukrainie

Większość zaburzeń psychicznych to wypadkowa trzech czynników

Prawie wszystkie wczesne problemy psychiatryczne mogą być w dużej mierze spowodowane kombinacją zaledwie trzech czynników (fot. Drew Angerer/Getty Images)
Prawie wszystkie wczesne problemy psychiatryczne mogą być w dużej mierze spowodowane kombinacją zaledwie trzech czynników (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Prawie wszystkie wczesne problemy psychiatryczne – od depresji i stanów lękowych, po uzależnienie, dysleksję, bulimię i ADHD – mogą być w dużej mierze spowodowane kombinacją zaledwie trzech czynników – sugerują naukowcy z kanadyjskiego McGill University.

Naukowcy odkryli zaskakujący „skutek uboczny” przyjmowania Viagry

Znany głównie jako lek na zaburzenia erekcji sildenafil (Viagra) może być skuteczny w leczeniu choroby Alzheimera – wynika z badań, o których...

zobacz więcej

Mimo postępu nauk medycznych przyczyny zaburzeń psychicznych pozostają słabo poznane. Teraz uzyskano dowody na to, że duża liczba tego typu zaburzeń może być wypadkową zaledwie trzech czynników: biologicznego – wynikającego z indywidualnej zmienności w mózgowym szlaku przyjemności (czyli szlaku dopaminergicznym), społecznego – związanego z zaniedbaniami lub nadużyciami z okresu wczesnego dzieciństwa oraz psychologicznego, który odnosi się do temperamentu człowieka, a szczególnie skłonności do zachowań impulsywnych i trudności w kontrolowaniu emocji.

Odkrycie to ma duże znaczenie dla zrozumienia zarówno przyczyn szerokiego zakresu zaburzeń psychicznych, jak i cech, na które warto zwrócić uwagę we wczesnej interwencji.

– Do niedawna sądzono, że zaburzenia psychiczne odzwierciedlają odrębne jednostki chorobowe, z których każda ma swoje unikatowe przyczyny – mówi prof. Marco Leyton, starszy autor omawianego badania. – Obecne dowody naukowe obalają tę ideę, sugerując, że większość wcześnie ujawniających się zaburzeń w dużej mierze odzwierciedla kombinację niewielkiej liczby czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych – wyjaśnia.

Naukowcy: Maseczki FFP2 bardzo skuteczne

„Maski FFP2 oferują wyjątkowo wysoką ochronę przed infekcją koronawirusem” – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Maxa Plancka.

zobacz więcej

Wcześniejsze badania sugerowały, że każdy z tych trzech czynników osobno ma pewien wpływ na rozwój zaburzeń psychicznych. Autorzy omawianej publikacji jako pierwsi w historii zbadali je wszystkie łącznie.

W tym celu wykonali badanie obrazowe mózgu (PET i MRI) 52 młodym Kanadyjczykom (30 kobietom i 22 mężczyznom) między 11. a 16. rokiem życia. Chcieli przyjrzeć się charakterystycznym cechom szlaków dopaminergicznych uczestników, czyli ścieżek odgrywających ważną rolę w kontroli zachowań związanych z przyjemnością, nagrodą, motywacją itp.

Cechy te zostały następnie zestawione z informacjami o cechach temperamentu badanych nastolatków i z historią ich życia, a szczególnie dużymi przeciwnościami losu, z którymi zetknęli się we wczesnym dzieciństwie.

Co zaskakujące, okazało się, że obecność tych trzech czynników u danej osoby pozwalała z ponad 90–proc. pewnością przewidzieć, że miała ona lub ma problemy ze zdrowiem psychicznym w przeszłości lub podczas trzyletniego okresu obserwacji.

Ponieważ otrzymane wyniki były bardzo nowatorskie i znaczące, Kanadyjski Instytut Badań nad Zdrowiem (CIHR) przeznaczył dodatkowe 2 mln dolarów na przeprowadzenie dalszych badań na większej próbie i śledzenie uczestników aż do ukończenia przez nich 20. roku życia. „Jeśli nowe wyniki potwierdzą nasze wstępne ustalenia, całkowicie zmieni się sposób, w jaki myślimy o chorobach psychicznych” – podkreślają specjaliści.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej