RAPORT

Pogarda

„Biden zagroził Putinowi”. Ekspert: Bzdura, to Moskwa wciągnęła Bidena w pułapkę

W razie inwazji na Ukrainę miałoby dojść do blokady Nord Stream 2 (fot. Gavriil Grigorov\TASS via Getty Images)
W razie inwazji na Ukrainę miałoby dojść do blokady Nord Stream 2 (fot. Gavriil Grigorov\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Joe Biden nie tylko skutecznie zagroził Władimirowi Putinowi zablokowaniem gazociągu Nord Stream 2 na wypadek inwazji, ale jeszcze bardzo zręcznie wciągnął do swojej gry Niemcy i Francję” – twierdzi onet.pl. Grzegorz Kuczyński, ekspert od spraw wschodnich, uważa, że to „absurdalna” teza. W rozmowie z naszym portalem przekonuje, że to raczej Kreml rozegrał Biały Dom.

Schröder broni Rosji: Nie jest wrogiem w gazowej zimnej wojnie

„Rosja nie jest wrogiem w gazowej zimnej wojnie” – głosi tytuł, a zarazem przekaz artykułu autorstwa byłego kanclerza RFN, Gerharda Schrödera....

zobacz więcej

Zdaniem portalu niemiecko-szwajcarskiego wydawnictwa Biden „doprowadził do tego, że nowy kanclerz Olaf Scholz musi pozwolić Ameryce na groźbę wobec Rosji, że inwazja na Ukrainę zablokuje zgodę na eksploatację Nord Stream 2

– Powiem wprost: to bzdura – ocenia te rewelacje Grzegorz Kuczyński. – To Joe Biden pozwolił na dokończenie Nord Stream 2, to jego ludzie zablokowali wpisanie sankcji przeciwko gazociągowi do budżetu obronnego. Tymczasem NS2 wciąż zagraża bezpieczeństwu: energetycznemu bezpieczeństwu Europy i bezpieczeństwu Ukrainy w ogóle, nie tylko energetycznemu – wskazuje nasz rozmówca.

– Twierdzenie, że to Joe Biden wciągnął Rosjan w pułapkę jest absurdalne, podobnie jak twierdzenie, że gazociąg jest środkiem nacisku na Kreml w sprawie Ukrainy. Dla Moskwy to nie jest żaden argument, bo samo powstanie Nord Stream 2 jest dla niej korzystne, a jednocześnie uderza w Ukrainę – mówi Kuczyński.

Ekspert wskazuje też, że Europa potrzebuje dostaw gazu, o czym Rosjanie wiedzą. – Jest więc prawdopodobne, że państwa europejskie pójdą na ustępstwa – zauważa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Tak więc to raczej Rosjanie wciągnęli Bidena w pułapkę, sprawiając jednocześnie, że Nord Stream 2, oceniany dotąd negatywnie, zaczyna być postrzegany pozytywnie, jako środek nacisku – konkluduje ekspert.

Przeczytaj także: Start NS2 to koniec Unii w obecnym kształcie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej