RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polski Ład. Główne założenia programu rozwoju Polski

Polski Ład to kompleksowy program rozwoju kraju (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Polski Ład to kompleksowy program rozwoju kraju (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Przezwyciężenie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 to zasadniczy cel rządowego programu Polski Ład. Program ten obejmuje obniżkę podatków, dodatkowe wsparcie dla rodzin z małymi dziećmi (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy), projekty „Dom bez formalności” i „Mieszkanie bez wkładu własnego”, a także wsparcie dla wsi, samorządów czy firm.

Fiskus ostro bierze się za handel paliwami. Chce utrudnić wyłudzanie VAT

Rząd zamierza wzmocnić monitoring paliw. Pod lupą organów skarbowych znajdą się wszystkie stacje benzynowe, a nawet osoby prywatne – pisze „Puls...

zobacz więcej

Obniżka podatków, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys., podniesienie progu podatkowego


Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu skorzysta niemal 18 mln Polaków – najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Dla ponad 5 mln będą one neutralne.

Kwota wolna od podatku. Jakie zmiany?


Obecnie kwota wolna od podatku zależy od podstawy opodatkowania. Dla osób zarabiających do 8001,49 zł rocznie jest równa całej podstawie. Dla podstawy od 8001,50 zł do 13 000,49 zł zmniejsza się stopniowo z 8000 zł do 3091 zł. Podatnicy o dochodach od 13 000,50 zł do 85 528,49 zł mają taką samą kwotę wolną (3091 zł). Dla podatników o dochodach od 85 528,50 zł do 127 000,49 zł kwota wolna stopniowo zmniejsza się od 3091 zł do 0 zł.

Dzięki zmianom wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu kwota ta zostanie znacznie podniesiona, do 30 tys. zł, i będzie taka sama dla wszystkich. Dzięki tej zmianie i dzięki podniesieniu drugiego progu podatkowego z 85 528 zł do 120 tys. zł w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł oznacza w istocie brak podatku od płacy minimalnej.Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce będzie porównywalna z kwotą wolną przysługującą Niemcom, Francuzom czy Irlandczykom. Nowy system spowoduje zwiększenie progresywności klina podatkowego, czyli również relatywne obniżenie obciążenia mniej zarabiających. Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich.

Polski Ład: ile na obniżce podatków zyskają pracownicy?


Kasjer zarabiający 3 tys. zł, zyska na reformie ok. 1 840 zł w ciągu roku.
Pracownik fizyczny zarabiający 4 tys. zł, zyska ponad 1 360 zł w ciągu roku.
Księgowa zarabiająca w firmie 5 tys. zł, zyska ponad 560 zł w ciągu roku.Polski Ład: ile na obniżce podatków zyskają osoby prowadzące działalność?


Aby zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie takich samych zasad opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych jak w przypadku umów o pracę. Ministerstwo Finansów przygotowało jednak mechanizmy, które mają ochronić przedsiębiorców (m.in. niższą składkę dla przedsiębiorców opłacających podatek liniowy czy specjalne odliczenia od dochodu dla przedsiębiorców o określonych dochodach).

Polski Ład i zmiany w podatkach. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z...

zobacz więcej

Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów bilans przedstawia się następująco:

Mechanik z dochodem 5 tys. zł miesięcznie zaoszczędzi ok. 1000 zł rocznie.
Krawiec z dochodem 3 tys. zł miesięcznie zaoszczędzi około 1 300 zł rocznie.
Fryzjer z dochodem 4 tys. zł miesięcznie zaoszczędzi rocznie ok. 2 000 zł rocznie.

Korzyści dla emerytów i rencistów


W ramach Polskiego Ładu prawie wszyscy emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia. To ponad 8 mln osób. Podatek od emerytury będą od przyszłego roku płacili tylko ci, których emerytury są bardzo wysokie.

Polski Ład: ile na obniżce podatków zyskają emeryci?


Osoba otrzymująca 3 200 zł emerytury zyska ok. 1 600 zł rocznie.
Emeryt ze świadczeniem 2 500 zł zyska 2 250 zł – to prawie tyle co dodatkowa emerytura.
Małżeństwo emerytów, w którym jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga na poziomie średniej, zyska ok 3 000 zł rocznie.
Małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł emerytury, zyska ok 3000 zł rocznie.

Próg podatkowy wzrośnie z 85 tys. do 120 tys. zł


Od 2019 r. jako podatnicy płacimy niższy podatek – stawka została obniżona z 18 do 17 proc. Osoby, które wchodzą w wyższy próg podatkowy płacą 32 proc. podatku. Teraz ta grupa znacząco się zmniejszy. Wysokość progu podatkowego zostanie dostosowana do rozwoju gospodarczego. Podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł ma pozwolić zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. Dochody objęte stawką 32 proc. będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 tys. zł. Z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.

Jaki będzie tego efekt? Po zmianach liczba osób w drugim przedziale podatkowym spadnie o połowę. Zmniejszy się ona z ok. 5 proc. podatników do 2,5 proc. Oznacza to, że podatek dochodowy według stawki 32 proc. zapłaci o 620 tys. mniej podatników.

Polski Ład: ile na obniżce podatków zyskają rodziny?

Na portalu Agory o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym: „Rozdawnictwo”. Tak krytykowano 500+

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie w wysokości 12 tys. zł przysługujące na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy....

zobacz więcej

Wszystkie powyższe zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Zostaną sfinansowane przez państwo. Istotnym źródłem finansowania, jak podaje resort finansów, będzie projekt uszczelnienia systemu podatkowego. Chodzi m.in. o wspieranie legalnego zatrudnienia (pracownik nie będzie już musiał płacić podatku, którego unikał pracodawca, płacąc mu na czarno, nie będzie też odpowiadał za niezadeklarowanie dochodu), utrudnienie transferu nieopodatkowanych zysków za granicę, przeciwdziałanie przeszacowanym aportom i inne.

Polski Ład: Rodziny Kapitał Opiekuńczy


Oprócz korzystnych zmian podatkowych rządowy program przewiduje dodatkowe – niezależne od świadczenia wychowawczego „Rodzina 500 Plus” – wsparcie dla rodzin z małymi dziećmi. Ma ono pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Rodzice będą mogli świadczenie wykorzystać elastycznie: będą mogli je otrzymywać przez rok w wysokości 1 tys. zł miesięcznie lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie.

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem.Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Polski Ład dla biznesu


Polski Ład to również cały pakiet rozwiązań dla biznesu.

Demaskujemy fake newsy na temat Polskiego Ładu

W środę rząd przyjął projekty kilku ustaw związanych z programem Polski Ład. Najbardziej odczuwalną ze zmian dla wszystkich Polaków ma być...

zobacz więcej

Znacznie rozszerzona zostanie możliwość stosowania tzw. estońskiego CIT-u. W przypadku stosowania tego rozwiązania przedsiębiorstwo płaci podatek dopiero, gdy wypłaca zyski. Nie musi płacić fiskusowi, dopóki wypracowane zyski pozostają w firmie (przeznaczane np. na inwestycje czy poprawę płynności. Mimo nominalnie nieznacznie wyższej stawki CIT łączne opodatkowanie przedsiębiorcy (PIT+CIT) jest znacznie niższe.

W ramach Polskiego Ładu rozszerzona będzie możliwość korzystania z już stosowanych ulg innowacyjnych (B+R i IP Box), wprowadzone zostaną też nowe (ulga na prototyp, ulga na robotyzację przemysłową, ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników). Wdrożenie ulg proinnowacyjnych ma zwiększyć atrakcyjność Polski jako miejsca do inwestowania i przenoszenia produkcji z Dalekiego Wschodu.

Ma też wyrównać nasze szanse w walce o inwestycje ze strony wielkich globalnych graczy, którzy dywersyfikują lokalizacje dla swojej działalności produkcyjnej. To efekt pandemii, która uświadomiła korporacjom, że oddalenie miejsca produkcji towaru od miejsca jego konsumpcji zwiększa ryzyko zerwania łańcucha dostaw.Resort finansów proponuje też szereg innych ułatwień, np. korzystny sposób opodatkowania dla podmiotów przenoszących rezydencję podatkową do Polski, ulgę na powrót dla Polaków, którzy wyemigrowali i chcieliby wrócić do ojczyzny, ulgę dla podmiotów wspierających polską kulturę, naukę czy sport, a także rozwiązania umożliwiające tworzenie fundacji rodzinnych.

Polski Ład: dom na zgłoszenie

„Powstawał z myślą o rodzinach”. Pytamy o miejsce Polskiego Ładu w strategii demograficznej

Gwarancja i spłata wkładu własnego, brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę małych domów, bony mieszkaniowe – to główne elementy...

zobacz więcej

W ramach Polskiego Ładu wprowadzony zostanie także projekt uproszczonej procedury przy budowie niewielkich domów jednorodzinnych w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Dom na zgłoszenie. Na czym to polega?


Na obszarze objętym planem zagospodarowania przestrzennego wystarczy zgłosić budowę domu i można realizować inwestycję. Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić do niej sprzeciwu. W przypadku obszaru nieobjętego PZP trzeba będzie złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy – będą one wydawane w ciągu 21 dni. Nie będzie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy.

Polski Ład: dom na zgłoszenie. Jakie warunki?


Uproszczona procedura dotyczy domów o powierzchni zabudowy do 70 m2, nie więcej niż dwukondygnacyjnych, budowanych na własne potrzeby mieszkaniowe (konieczne będzie złożenie takiego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej).

Budynek musi być wolnostojący, a obszar jego oddziaływania w całości musi mieścić się na działce, na której został zaprojektowany.

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego i mniej formalności

Osobom, które chcą wziąć kredyt na mieszkanie, a nie mają środków na wkład własny, państwo zagwarantuje do 100 tys. zł wkładu własnego; w przypadku...

zobacz więcej

Inwestor musi mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, doręczyć zgłoszenie wraz z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej i zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ponadto w przypadku rezygnacji z ustanowienia kierownika budowy inwestor musi również złożyć oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie budową.

Polski Ład: mieszkanie bez wkładu własnego. Dla kogo? Na czym to polega?


Kolejnym projektem, który ma pozwolić jak największej liczbie Polaków osiągnąć stabilną sytuację mieszkaniową, jest gwarancja wkładu własnego. Rozwiązanie to zwiększa dostępność finansowania własnego mieszkania w ten sposób, że w przypadku zakupu lub budowy mieszkania lub domu mieszkalnego na kredyt państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 proc. wartości mieszkania – do kwoty maksymalnie 100 tys. zł – przez okres minimalnie 15 lat.

Co więcej, w miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł.

To rozwiązanie obejmie trzy grupy osób:

– osoby, które chcą nabyć swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym,
– te, które szukają mieszkania na rynku wtórnym, społecznym,
– te, które chcą wybudować własny dom.

Polski Ład: jakie korzyści dla samorządów?


W przestrzeni publicznej pojawiły się fałszywe informacje o tym, że za obniżki podatków dla Polaków zapłacą samorządy, które pod pretekstem niższych dochodów będą podwyższać opłaty lokalne. W rzeczywistości dochody samorządów z podatków będą wyższe (w niektórych przypadkach znacznie wyższe) niż prognozowane na 2022 r. przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie.

Ile zyskają samorządy?


Sprawdziliśmy bilans Polskiego Ładu dla wpływów z podatków PIT i CIT w 2022 r. (nie licząc innych wpływów) dla kilku wybranych jednostek samorządu terytorialnego. Oto wyniki:

Dodatkowe środki dla Warszawy od rządu. Miasto cenzuruje tę informację

„Miasto stołeczne Warszawa otrzymało 149 000 000 złotych" reklamę o takiej treści – która miała pojawić się na na miejskich autobusach –...

zobacz więcej

Województwo podkarpackie przed ogłoszeniem Polskiego Ładu szacowało te wpływy na kwotę 232,9 mln zł. Dochody województwa po wprowadzaniu Polskiego Ładu są szacowane na 341,8 mln zł. Oznacza to, że będą wyższe od planowanych przed wprowadzeniem Polskiego Ładu o 46,76 proc.

W przypadku województwa dolnośląskiego wzrost wyniesie 35,79 proc. (z 641,5 mln zł do 871 mln zł).

Powiat grodziski w woj. mazowieckim zyska 15,44 proc. (wzrost z 49 mln zł do 56,6 mln zł).

Powiat zamojski w woj. lubelskim zyska 42,53 proc. (wzrost z 16,6 mln zł do 23,7 mln zł).

Gmina Rąbino w pow. świdwińskim zyska 37,97 proc. (wzrost z 1,8 mln zł do 2,4 mln zł).

Miasto Świnoujście zyska 44,83 proc. (wzrost z 60,9 mln zł do 88,2 mln zł).

Miasto stołeczne Warszawa zyska 0,69 proc. (wzrost z 7,75 mld zł do 7,8 mld zł).

Łączne dochody wszystkich samorządów z tytułu PIT i CIT w 2022 r. będą wyższe o 10,3 proc. w stosunku do ich wcześniejszych prognoz na ten sam rok.

Polski Ład – dodatkowe wsparcie dla samorządów


Ale to nie wszystkie korzyści. W ramach Polskiego Ładu od 2022 r. dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach. Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze (subwencję rozwojową), która im to wynagrodzi. Dzięki temu ich dochody będą mniej podatne na wahania w gospodarce i zmiany prawne.

Premier o miliardach dla samorządów. „Największy taki program przez ostatnie 30 lat”

Część rządowego Programu „Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych” – jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł;...

zobacz więcej

Takie rozwiązanie jest bardziej korzystne dla samorządów, ponieważ zapewnia bardziej równomierne zasilenie budżetów (w odróżnieniu od rozwiązania, które polega na zwiększonych udziałach w PIT). Subwencja rozwojowa (czyli nowa, rozwojowa część subwencji ogólnej) będzie wzmacniać inwestycje i jest szczególnie korzystna m.in. dla mniej zamożnych samorządów, np. małych gmin wiejskich.

Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych


W ramach Polskiego Ładu rząd uruchomi ponadto Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To wysokie bezzwrotne dofinansowanie inwestycji samorządowych w formie promes inwestycyjnych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość wsparcia sięgnie od 80 proc. do 95 proc. wartości zadania (w zależności od obszaru).

Według Ministerstwa Finansów Program Inwestycji Strategicznych ma przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i poprawić warunki życia Polaków, m.in. przez powstawanie nowych miejsc pracy.

Polski Ład dla polskiej wsi: wyższe dopłaty do paliwa rolniczego, ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej


W ramach Polskiego Ładu rolnicy zyskają wyższą stawkę dopłat za paliwo rolnicze. Zwiększony będzie limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych. Zwiększony zostanie też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l.

Minister rolnictwa: Idą lepsze czasy dla rolników

Mówimy o 20-proc. wzroście nakładów na polskie rolnictwo rok do roku. W 2022 r. będzie to 60 mld zł. To z pewnością przełoży się na komfort życia...

zobacz więcej

Polski Ład to również wsparcie rolniczego handlu detalicznego (RHD). Rolnicy będą mogli sprzedawać żywność do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki na terytorium całego kraju. Jednocześnie sprzedaż bezpośrednia konsumentom finalnym również będzie mogła odbywać się na terenie całego kraju.

Zniesione zostaną maksymalne limity dotyczące zbytu żywności konsumentom finalnym. Limity będą dotyczyć wyłącznie dostaw żywności z RHD do sklepów, stołówek, czy restauracji.

Podwyższona zostanie z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwota przychodów zwolniona z podatku dochodowego. Chodzi o przychody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy - z wyjątkiem produktów uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym .

Zmiany mają przyczynić się do wzrostu dochodów producentów rolnych i zwiększenia możliwości rozwoju rolniczego handlu detalicznego poprzez rozszerzenie zakresu odbiorców żywności na cały kraj.

Polski Ład w służbie zdrowia: 7 proc. PKB na zdrowie, zniesienie limitów do specjalistów


Rząd chce w ciągu najbliższych 6 lat zwiększyć wydatki na zdrowie do 7 proc. PKB, a już w 2023 r. mają one osiągnąć one 6 proc. PKB.

7 proc. PKB na ochronę zdrowia. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Taki...

zobacz więcej

Od 1 lipca zniesione zostały wszystkie obowiązujące wcześniej limity w zakresie finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia porad lekarzy specjalistów. Oznacza to, że każdy pacjent, który zgłosi się do lekarza w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), otrzyma stosowną pomoc. Dotyczy to porad zachowawczych jak i badań diagnostycznych kosztochłonnych, takich jak np. kolonoskopia czy gastroskopia (dotychczas znoszono limity tylko do określonych specjalności, w odniesieniu jedynie do porad pierwszorazowych lub wybranych grup pacjentów).

Placówki medyczne mają gwarancję, że otrzymają wynagrodzenie za każde udzielone świadczenie, co jest finansową zachętą do zwiększania liczby udzielanych porad pacjentom już objętych opieką, jak i do obejmowania opieką nowych chorych.

Poprawa dostępności lekarzy ma w konsekwencji prowadzić do szybszego uruchamiania procesu leczenia i zmniejszenia liczby powikłań.

Polski ład: Małe Centra Nauki


Małe Centra Nauki to kontynuacja projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. „SOWY” będą składać się z wystawy (eksponaty ukazujące zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki) i majsterni, czyli przestrzeni, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować działania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne. Pierwsza SOWA została otwarta w 2021 r. w Piotrkowie Trybunalskim.

Budowa Małych Centrów Nauki ma na celu:

– wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży,
– zwiększenie dostępu do zasobów nauki,
– wzmocnienie kapitału społecznego i naukowego w społecznościach lokalnych,
– podejmowanie działań popularyzujących naukę
– zapewnienie wysokiej jakości realizowanych programów,
– przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii COVID-19,
– budowanie zaangażowania w naukę wśród dzieci i młodzieży,
– wpływ na aktywizację społeczną,
– rozwój lokalnej przedsiębiorczości,
– powstanie nowych miejsc pracy.

W latach 2021-24 powstanie docelowo 70 Małych Centrów Nauki o wartości 350 mln zł. Maksymalna wysokość jednostkowego dofinansowania będzie wynosić 5 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej