RAPORT

Wojna na Ukrainie

Scholz powiązał reparacje wojenne z budżetem UE? „Wypowiedzi kanclerza są oburzające”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz o reparacjach wojennych (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz o reparacjach wojennych (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Nigdy wcześniej żaden członek niemieckiego rządu nie wiązał kwestii reparacji wojennych z budżetem UE, jak zrobił to podczas swojej wizyty w Warszawie kanclerz Olaf Scholz – zauważa „Welt”. „Wypowiedzi kanclerza są równie oburzające, co bezmyślne” – powiedział dziennikowi, europoseł PiS, Witold Waszczykowski.

Szef MSZ: Oczekujemy od Niemiec gotowości do rozmów nt. rekompensat za wojnę

Oczekujemy od rządu Niemiec współpracy ws. odpowiedzialności Niemiec za II wojnę światową: powrotu do rozmów dot. zwrotu zgrabionych przez Niemcy...

zobacz więcej

Wypowiedź kanclerza Scholza na temat żądań reparacji wojennych podczas jego inauguracyjnej wizyty w Warszawie w niedzielę wieczorem prawie zaginęła w kakofonii, ale tylko prawie. Jest ona bowiem decydująca, ponieważ dodaje paliwa do debaty, która toczy się od lat – pisze Philipp Fritz na portalu dziennika „Welt”.

Kanclerz Scholz ws. reparacji wojennych dla Polski


Portal zauważa, że w Polsce od zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku toczy się debata na temat tego, czy Niemcy nie powinny płacić reparacji za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce w czasie II wojny światowej.

„Niemcy są nadal skłonne do wnoszenia bardzo, bardzo wysokich wkładów do budżetu UE” – te słowa z wizyty kanclerza w Warszawie przytacza „Welt”. „Zdanie jest cezurą. Nigdy wcześniej żaden członek niemieckiego rządu nie wiązał kwestii reparacji wojennych z budżetem UE” – komentuje autor tekstu w niemieckim dzienniku. Jak dodał Scholz, większość z tych środków popłynęłaby do wielu innych krajów i nie wróciła do Niemiec. Uzasadniał w ten sposób „ożywienie gospodarcze na Wschodzie”.

Zobacz także: Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec. Portugalski historyk: W pełni uzasadnione


Uzasadnienie Scholza „wprawia wielu Polaków w zakłopotanie. Czy to przejęzyczenie, czy też głębokie przekonanie nowego kanclerza, że wspólny budżet UE rekompensuje niemieckie zbrodnie?” – pisze dziennik.

Stanowcza reakcja z Niemiec ws. reparacji. Historyk: Co najmniej 100 mld euro

Zdaniem niemieckiego historyka dr. Karla Heinza Rotha reparacje nie ulegają przedawnieniu i tylko regulując tę sprawę można zakończyć temat...

zobacz więcej

„Łączenie kwestii funduszy unijnych z niemiecką odpowiedzialnością za wojnę to błędny argument” – mówi portalowi gazety „Welt” Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji, która zajmuje się przygotowaniem raportu o reparacjach.

„Oburzające stwierdzenie” kanclerza Scholza


„Odbieram to jako kolejną próbę uwolnienia Niemiec od odpowiedzialności” – komentuje poseł, który jest także prawnikiem. Mularczyk zwraca uwagę, że Niemcy nie są jedynym płatnikiem netto w UE. Według niego „kanclerz zachowuje się jednak tak, jakby same Niemcy podniosły inne gospodarki”.

Witold Waszczykowski podobnie ocenia słowa Scholza. „To oburzające stwierdzenie. Miliony zabitych, Warszawa w gruzach: Jak można sobie wyobrazić przeliczenie czegoś takiego w funduszach unijnych?” – pyta były minister spraw zagranicznych, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Stwierdza, że „nikt nie korzysta z UE tak bardzo, jak Niemcy z ich gospodarką eksportową. Wspólny rynek to ogromny plus, zwłaszcza dla Berlina”.

Reparacje wojenne od Niemców. „Takiego kraju, jaki był przed wojną, już nie ma”

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, autor raportu o stratach wojennych Polski, mówił w TVP Info, że nie brakuje woli politycznej, by domagać się...

zobacz więcej

Jak pisze „Welt”, Tomasz Siemoniak, „wiceszef największej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej i były minister obrony, zarzuca, że kwestia reparacji jest od kilku lat wykorzystywana przez obóz rządowy do wewnętrznych rozgrywek politycznych. Wypowiedzi Scholza ocenia on jednak podobnie do swoich konkurentów”.

„Nie wydaje się słuszne łączenie kwestii reparacji z funduszami unijnymi, bo przecież fundusze nie są przyznawane w zależności od strat wojennych, ale są elementem budowania spójności w UE” – mówi Siemoniak portalowi.

Autor tekstu ocenia, że „Scholzowi udało się, niemal mimochodem, urazić jednocześnie polski obóz rządowy i opozycję”.

Zobacz także: Reparacje wojenne. Fogiel: To jest rzecz pierwsza i najważniejsza


„Wypowiedzi kanclerza są równie oburzające, co bezmyślne” – mówi Waszczykowski. Jak ocenia były polski szef dyplomacji, Scholz „może i ma doświadczenie rządowe, ale jako kanclerz jest nowicjuszem”. Dodaje: „mam nadzieję, że przy kolejnej wizycie nauczy się i oszczędzi sobie takich słów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej