RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nieoficjalnie: Polska zablokowała plan priorytetów legislacyjnych UE. Powodem KPO

Polska miała zablokowć w Brukseli plany priorytetów legislacyjnych na 2022 rok (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
Polska miała zablokowć w Brukseli plany priorytetów legislacyjnych na 2022 rok (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Najnowsze

Popularne

Polska zablokowała we wtorek w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok; powodem jest brak akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską – dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.

„Zastrzeżenia do praworządności”. KE opóźnia środki dla kolejnego kraju UE

Komisja Europejska wysłała do Sofii wiele zastrzeżeń do Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który Bułgaria przedstawiła Brukseli w połowie...

zobacz więcej

Kwestia priorytetów planowania legislacyjnego była omawiana na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych. To wspólna deklaracja trzech instytucji, Rady, Komisji i Parlamentu Europejskiego w sprawie przyszłych działań legislacyjnych.

Blokada planu z powodu braku akceptacji KPO


Z informacji PAP wynika, że zablokowanie planu związane jest z brakiem akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

„Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział na spotkaniu, że Polska nie może poprzeć wspólnej deklaracji w sprawie priorytetów legislacyjnych UE na przyszły rok w obecnym kształcie. Polska podniosła, że szczególnie nie może zgodzić się na sformułowania, które otwierają możliwość stosowania środków przez instytucje unijne przeciwko poszczególnym państwem członkowskim, z uzasadnieniem domniemanej ochrony praworządności – przekazało źródło unijne.

Polski dyplomata miał wskazywać na działania KE, zmierzające do niczym nieuzasadnionego i niemającego podstaw prawnych blokowania Polsce środków w ramach polskiego KPO, co uderza w Polskę i polskich obywateli.

Dziennikarz spytał o żądanie blokady pieniędzy dla Polski. Tusk się wściekł

Jestem zakłopotany, który Donald Tusk jest prawdziwy: czy ten z Twittera, który wzywa do przyjęcia polskiego KPO, czy ten, który jest szefem PO,...

zobacz więcej

Miał również podkreślić na spotkaniu, że użycie „wszystkich dostępnych instrumentów” może być wykorzystywane przez instytucje unijne i państwa członkowskie do stosowania niedopuszczalnego nacisku na inne państwa członkowskie, o charakterze politycznym.

Polski ambasador podkreślał ponadto, że unijne instytucje już wykorzystują przeciw Polsce wiele innych instrumentów, co powoduje m.in. powielanie procesów na forum unijnym.

„Zasada praworządności nie powinna być wykorzystywana do wywierania presji


Polska złożyła też oświadczenie, że zgadza się z celem obrony praworządność oraz obrony i wzmacniania demokracji w UE, a także ochrony europejskich wartości, ale zgodnie z wieloletnim stanowiskiem podkreśla, że jakikolwiek instrument, który ma wzmacniać praworządność, musi mieć oparcie w zapisach traktatowych i musi być stosowany zgodnie z prawem UE. W oświadczeniu zawarto również zastrzeżenie, że zasada praworządności nie powinna być wykorzystywana do wywierania presji politycznej.

Czytaj także: „Każdy dzień bez zatwierdzenia KPO to strata dla polskiej gospodarki”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej