RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Trudne warunki we wtorek. Uwaga na marznącą mżawkę [PROGNOZA]

Na drogach i chodnikach może być ślisko (fot. PAP/Paweł Supernak)
Na drogach i chodnikach może być ślisko (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

We wtorek na wschodzie kraju temperatura może sięgnąć -6 stopni Celsjusza, na zachodzie lokalnie wystąpią mgły. Najcieplej na Wybrzeżu około 7 stopni – przekazał synoptyk IMGW Szymon Ogórek. Od popołudnia na wschodzie i południowym wschodzie możliwe opady marznącej mżawki.

Kilkustopniowy mróz to dopiero początek. Prognoza długoterminowa aż do kwietnia

IMGW opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadów na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2022 roku. Z analizy wynika,...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że nad Europą dominują wyże z centrami nad Szwajcarią i Rosją, jedynie północna oraz częściowo północno-zachodnia i południowo-wschodnia część kontynentu są pod wpływem układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Polska jest w słabo gradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Na północy kraju zaznacza się ciepły front atmosferyczny, który słabnąc przemieszczał się będzie na południowy wschód, a za nim front chłodny. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie.

Instytut prognozuje we wtorek ujemne temperatury w województwach: podlaskim, podkarpackim, w większości obszaru województwa świętokrzyskiego, a także w województwie małopolskim. Na wschodzie kraju temperatura może sięgnąć do -6 stopni Celsjusza.

IMGW: lokalnie gęste mgły


Ogórek wskazał, że rano „na wschodzie kraju szansa na opady deszczu jest niewielka, możliwe są jednak przejaśnienia w tym regionie; z kolei na zachodzie lokalnie gęste mgły”.

Na Warmii oraz Śląsku istnieje spore prawdopodobieństwo występowania opadów mżawki. – Na krańcach zachodnich spodziewamy się temperatury do 4 stopni – wskazał synoptyk. Na zachodzie lokalnie mogą pojawić się gęste mgły – tam temperatura powinna sięgnąć 6 stopni. Trudne warunki komunikacyjne spodziewane są na wschodzie i południowym wschodzie od popołudnia. – Wystąpią opady marznącego deszczu – ostrzegł Ogórek.

Wieczorem we wtorek najchłodniej będzie na krańcach południowo-wschodnich. – Najcieplej natomiast na Wybrzeżu, gdzie temperatura sięgnie 7 stopni. Tam wiatr umiarkowany, na pozostałym obszarze z kolei słaby. Opady deszczu w porze wieczornej powinny się przemieszczać w kierunku południowo-wschodnim – prognozuje synoptyk IMGW.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie całkowite. Słabe opady deszczu lub mżawki, okresami marznące i powodujące gołoledź. Silne zamglenia, a wieczorem lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna 1 stopień. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie całkowite. Opady mżawki. Silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna 1 stopień, wystąpi początkowo. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1013 hPa i nieznacznie spadnie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W środę zachmurzenie całkowite i duże, większe przejaśnienia na północnym zachodzie oraz w Karpatach. Na północy i południu gdzieniegdzie słaby deszcz lub mżawka. Na południowym wschodzie także opady marznące, powodujące gołoledź oraz deszcz ze śniegiem. Silne zamglenia oraz okresami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Lokalnie mgła może utrzymywać się przez cały dzień. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 1 do 5 stopni, cieplej na zachodzie i nad morzem od 6 do 7 stopni. Wiatr słaby, na północy umiarkowany, na wybrzeżu i w Sudetach porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/godz. i tam zamiecie śnieżne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej