RAPORT

Pogarda

„Przebrzydła szumowino”. Afera po wpisie Belki ws. stanu wojennego

Europoseł Marek Belka (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Europoseł Marek Belka (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Europoseł opozycji Marek Belka odniósł się do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Napisał, że był to „tragiczny rozdział naszej historii, który nie wszystkim dane było spokojnie przespać”. Na jego post natychmiast zareagował m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, który skomentował: „Kiedy czytam takie wpisy I sekretarza POP PZPR, przychodzą mi na myśl słowa poety: »Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski«”. Internauci również wytykają Belce, że latami należał do komunistycznych organizacji.

„Urban przywracał najgorsze elementy stalinizmu”. Prof. Żaryn przypomina ohydną prowokację

Jerzy Urban jest dziś kreowany na gwiazdę social mediów, a stacja TVN promuje go wywiadem o stanie wojennym. – Po roku 1989 Ryszard Bender nazwał...

zobacz więcej

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem Wojciecha Jaruzelskiego.

W poniedziałek do sprawy odniósł się na Twitterze Marek Belka, były premier RP, a obecnie europoseł grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Belka należał w przeszłości m.in. do PZPR i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

Zobacz także:   „Precz z komuną, także z Sądu Najwyższego”. Prezydent o Polsce po stanie wojennym [WIDEO]

„Dziś czterdziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego – tragicznego rozdziału naszej historii, który nie wszystkim dane było spokojnie przespać” – napisał Marek Belka.

Jak dodał, „od 19 lat 13 grudnia jest dniem pamięci o tym, jaką drogę przeszliśmy od mroków tragedii stanu wojennego do europejskiej Wspólnoty”. „Nie dajmy się z tej drogi zawrócić!” – zaapelował.

Na ten wpis zareagowało wielu polityków, dziennikarzy i internautów.

„No właśnie! Co członek PZPR Marek Belka robił w czasie wprowadzenia stanu wojennego?” – zapytał w sieci poseł PiS Paweł Lisiecki. „Panie pośle, poziom bezczelności tego tweeta poraża i to w takim dniu…” – dodał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ocenił, że w grudniu 1981 roku Marek Belka nie tylko spał wygodnie, ale „jako członek PZPR i I sekretarz na UŁ żył niczym pączek w maśle”. „Dlaczego się pan tym nie chwali w życiorysie na stronie uczelni? Wstyd? Dzisiaj pan powinien przepraszać…” – ocenił Kaleta z Solidarnej Polski.

Jan Rulewski zaszokowany materiałem z Michnikiem. „Nadal uznawał, że jest szympansicą”

Jestem szczerze zaszokowany – powiedział o ujawnionym nagraniu ze spotkania Michnika u Jaruzelskiego były działacz opozycji demokratycznej w PRL...

zobacz więcej

„Kiedy czytam takie wpisy I sekretarza POP PZPR, przychodzą mi na myśl słowa poety: »Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski, ty farbowana świnio, marszałku ku.....i, chamie zbuntowany, zatęchła sklerozo, gnoju zasmarkany, ty zdrajco ZOMOZO…«” – dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik (PiS).

Zobacz także:   „Najważniejsze to nie pozwolić, by historia stanu wojennego wyparowała z pamięci”

Nawiązał tym samym do słynnych słów cytowanych kiedyś przez aktora Emiliana Kamińskiego „na cześć” generała Jaruzelskiego. Choć wypowiedź ta jest teraz bardzo popularna i przypominana co roku 13 grudnia, nie jest do końca jasne, kto jest autorem wiersza, jaki miał powstać jeszcze w stanie wojennym w 1981 r.

Zobacz także:   Rzymkowski: Adam Michnik to dziecko reżimu komunistycznego

„Pan Marek nie przespał. Działał w partii komunistycznej i jej młodzieżowych przybudówkach. Dobrze zainwestował i dziś jest bardzo bogaty. A wy?” – zapytał dziennikarz TVP Jacek Łęski. Wszystko wskazuje na to, że Belka poruszył bardzo kontrowersyjny temat. Liczba komentarzy i odpowiedzi na jego wpis stale rośnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej