RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zatrzymany były dyrektor oddziału ARiMR w Szczecinie. To Jarosław Ł.

Akcja ABW i CBA (fot. PAP/Rafał Guz)
Akcja ABW i CBA (fot. PAP/Rafał Guz)

Zatrzymany przez CBA i ABW wraz z pięcioma innymi osobami były dyrektor szczecińskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to Jarosław Ł. – podała Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Śledczy zarzucają zatrzymanym korupcję.

Była posłanka PO zatrzymana przez CBA. Chodzi nie tylko o fałszywe oświadczenia majątkowe

W czwartek w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłą posłankę Platformy Obywatelskiej Bożenę K. – ustalił...

zobacz więcej

Wcześniej w poniedziałek wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego podał, że zatrzymań dokonano podczas wspólnych działań stołecznej delegatury Biura i funkcjonariuszy szczecińskiego wydziału zamiejscowego delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku. Agenci prowadzili też czynności m.in. w ministerstwie rolnictwa, centrali ARiMR i w zachodniopomorskim oddziale tej agencji rolnej.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że podczas przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono nośniki danych i dokumentację księgową.

Według śledczych zatrzymani popełnili przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Wydział podał, że wśród zatrzymanych jest osoba pełniąca do 2016 r. funkcję dyrektora tego oddziału, a Żaryn dodał, że pozostali to m.in. biznesmen oraz dwaj rolnicy z województwa zachodniopomorskiego.

Szczecińska prokuratura regionalna poinformowała w komunikacie na swojej stronie internetowej, że zatrzymany były dyrektor to Jarosław Ł. Zarzucono mu m.in. płatną protekcję i przyjęcie korzyści osobistej w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Fałszywe faktury na miliony. Dwie osoby zatrzymane przez CBA

Funkcjonariusze stołecznego CBA zatrzymali dwóch przedsiębiorców, którzy są podejrzani o uczestnictwo w procederze posługiwania się fikcyjnymi...

zobacz więcej

„Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo” – podała prokuratura.

„Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy” – zaznaczyła.

Według śledczych Ł. w związku z pełnieniem funkcji dyrektora szczecińskiego oddziału ARiMR przyjął korzyść osobistą w zamian za skierowanie wniosków producentów rolnych o płatności z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności. Te wnioski skierował do dyrektora departamentu płatności bezpośrednich w centrali ARiMR w Warszawie – zarzucają Ł. śledczy.

Były szczeciński dyrektor powoływał się też na wpływy w jednym z oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych i podjął się pośrednictwa w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej - poinformowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Prezesi spółek zatrzymani przez CBA ws. wyłudzeń VAT

Funkcjonariusze CBA wspólnie z prokuraturą zatrzymali dwie osoby w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Działalność zatrzymanych – wynika ze śledztwa –...

zobacz więcej

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych podał, że Ł., któremu postawiono siedem zarzutów, oprócz płatnej protekcji, przyjmowania korzyści, również fałszowania dokumentów i nadużycia uprawnień nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Został on na wniosek prokuratora aresztowany przez sąd.

Zatrzymanemu biznesmenowi postawiono zarzut płatnej protekcji, a dwóm rolnikom – zarzut udzielenia korzyści majątkowej. Wobec mężczyzn zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz kontaktu z określonymi osobami, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Pozostałym zatrzymanym prokurator nałożył poręczenia majątkowe, zakazał kontaktowania się podejrzanych i nakazał dozór policji - poinformowała prokuratura.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej