RAPORT

Wojna na Ukrainie

Podlasie. Atak migrantów, część grupy przedarła się przez granicę

Grupa około 60 agresywnych cudzoziemców w niedzielę około godz. 22 forsowała zaporę na granicy polsko-białoruskiej na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku. Atak został odparty. Nikt nie ucierpiał – przekazała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Atak migrantów na granicę. Ranny polski żołnierz

Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze na Podlasiu w nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnej próby siłowego...

zobacz więcej

– W niedzielę ok. godz. 22 60 osób forsowało zaporę na granicy polsko-białoruskiej na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. Cudzoziemcy rzucali kamieniami, kawałkami drewna, oślepiali polskich funkcjonariuszy i żołnierzy światłami stroboskopowymi. W pewnym momencie 27 osobom udało się przedrzeć przez zaporę z drutu żyletkowego. Zostali jednak szybko zatrzymani przez SG i odprowadzeni do linii granicznej. Byli to głównie obywatele Iraku i Syrii – powiedziała Michalska.

Nikt nie doznał obrażeń w wyniku tego ataku.

Również w niedzielę, ale na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Sejnach zatrzymano obywatela Gruzji, który przewoził z Litwy pięciu nielegalnych imigrantów, będących obywatelami Iraku.

Ostatniej doby 88 osób próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia były 838 próby. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., w sierpniu – 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej