RAPORT

Pogarda

Wałęsa: Z Jaruzelskim byliśmy patriotami, oni też chcieli wolnej Polski

Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski (fot. Chip HIRES/Gamma-Rapho via Getty Images)
Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski (fot. Chip HIRES/Gamma-Rapho via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie walczyłem z Jaruzelskim, nie z ubekami, nie z agentami, ale z systemem. Oni też chcieli wolnej Polski, ale czekali na inną okazję – mówi w wywiadzie dla niemieckiego nadawcy Deutsche Welle Lech Wałęsa. Były prezydent w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w wywiadzie dla Deutsche Welle wybiela architekta zamachu stanu z 13 grudnia 1981 r. i komunistycznych aparatczyków. Z kolei dziennikarze niemieckiego nadawcy porównują „pojednanie” Wałęsy z Jaruzelskim z wybaczeniem przez papieża Jana Pawła II zamachowcowi Mehmetowi Ali Agcy.

Zagadka skasowanego wpisu Wałęsy. „Wiedzą to nawet małe dzieci”

Były rzecznik, teraz doradca medialny Lecha Wałęsy Mirosław Szczerba poinformował, że były prezydent usunął swój facebookowy wpis, w którym wycofał...

zobacz więcej

3 grudnia 1981 roku to jedna z najczarniejszych kart w najnowszej historii Polski. Szefem komunistycznej junty, która dokonała zamachu stanu był Wojciech Jaruzelski, który w wolnej Polsce nie odpowiedział za zbrodnie. Ani on, ani inni przywódcy reżimu odpowiedzialni za śmierć kilkudziesięciu osób do dziś nie ponieśli kary.

Szokujące słowa Wałęsy


– I oni, i my byliśmy prawie na równi patriotyczni, tylko że oni – Jaruzelski i inni z jego grupy – uważali że Sowieci się nie zgodzą na wolną Polskę, że jeśli ten Wałęsa będzie za bardzo atakował to tu przyjdą, Wałęsę zamordowują i nas też, bo go nie upilnowaliśmy. Jaruzelski i inni chcieli wolnej Polski, ale wiedzieli, że to jest niemożliwe jeszcze teraz. Czekali na inną okazję – tłumaczy postępowanie Jaruzelskiego Lech Wałęsa.

Były prezydent w rozmowie z Deutsche Welle zaznacza, że „Wałęsie się udało” i dlatego mamy „wolny kraj, bardzo fajnie”. – Dzisiaj mam większe zrozumienie u tamtych właśnie niby wrogów niż u moich przyjaciół – ocenia.

Nie chciał walczyć z Jaruzelskim


Wałęsa, nie kryjący się z zachwytem nad własną postacią, zapewnia, że wówczas nie „walczył” z Jaruzelskim, ale z „systemem”.

– Dzisiaj muszę walczyć z ludźmi, którzy niszczą to zwycięstwo, niszczą trójpodział władzy, a więc musimy zrozumieć: tam była walka z systemem, a teraz z ludźmi, którzy niszczą ten zdobyty system – grzmi był prezydent. Dziennikarze niemieckiego nadawcy pytają przy okazji o jego ocenę współpracy z Angelą Merkel, która po 16 latach ustąpiła z fotela kanclerza RFN. Wałęsa przyznaje, że „woli pracować z kobietami” i dodaje, że „w Niemczech rządzi się dość prosto”.

Zobacz także: Kuter, którym do stoczni „przywieźli” Wałęsę, w aktach afery marszałkowskiej
teraz odtwarzane
„Wałęsa został wsadzony do stoczni, wiadomo jak”. Akta tzw. afery marszałkowskiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej