RAPORT

Pogarda

Jan Rulewski zaszokowany materiałem z Michnikiem. „Nadal uznawał, że jest szympansicą”

Najnowsze

Popularne

Jestem szczerze zaszokowany – powiedział o ujawnionym nagraniu ze spotkania Michnika u Jaruzelskiego były działacz opozycji demokratycznej w PRL Jan Rulewski. – Co nim kierowało, jaki on miał mandat, żeby nasze cierpienia, oczekiwania, marzenia przekazywać w tym pijackim uścisku generałowi? Ja tego nie rozumiem – komentował gość programu „#Jedziemy”.

Czuchnowski tłumaczy zachowanie Michnika wobec Jaruzelskiego. „Zawsze bronił tych, którzy są słabsi”

Nie milkną echa po ujawnionych przez Anitę Gargas niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkania Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem....

zobacz więcej

„Magazyn śledczy Anity Gargas” ujawnił w TVP1 fragmenty niepublikowanego dotąd wcześniej nagrania ze spotkania, do którego doszło w rocznicę stanu wojennego w 2000 r. w domu Wojciecha Jaruzelskiego.

Gościem generała był wówczas Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Nagranie jest zapisem wyjątkowej przyjaźni łączącej obu mężczyzn. Nocna wizyta rzuca też nowe światło na prowadzoną przez Adama Michnika i środowisko jego gazety strategię ocieplania Jaruzelskiego i wybielania okresu komunizmu w Polsce.

Ja go kocham, ja go po prostu kocham – mówi na nagraniach redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Rulewski o spotkaniu Michnika z Jaruzelskim


Nagranie to komentował w TVP Info Jan Rulewski, który widział je po raz pierwszy. Jak przyznał, jest nim „szczerze zaszokowany”. – Dlatego że byłem świadkiem, jak Adam Michnik w celi więziennej tych wszystkich, którzy wpisują się w stan wojenny, podlizują się naczelnemu szympansowi, dają mu ciała szympansice, nazwał społeczeństwem szympansów – wskazywał.

Rzymkowski: Adam Michnik to dziecko reżimu komunistycznego

Adam Michnik to nie jest człowiek, który wyrósł z tradycji polskiej prawicy czy z tradycji Polski niepodległe. Jest to dziecko reżimu...

zobacz więcej

Były działacz opozycji demokratycznej w PRL mówił, że „tu na tym filmie po raz pierwszy widzę, że przyszedł Adam do generała”. – Trudno mi przyjąć, że nadal uznawał, że generał jest tym naczelnym szympansem, a on szympansicą – komentował Rulewski.

Przekonywał, że jego zdaniem warto, by „ten analityczny umysł Michnika skonfrontować z tym, jakie osiągnięcia patriotyczne widział w generale Jaruzelskim”. – Czy to, że przez 10 lat cofnął kraj o 10 lat? A może to, że mimo, że już w 1986 r. w Rosji ogłoszono pierestrojkę, to ekipa generałów szykowała się do drugiego stanu wojennego na Śląsku? – pytał.

– Gdzie jest ta ocena tak inteligentnego Adama Michnika a priori zgłaszana po latach? Co nim kierowało, gdy nasze uczucia... jaki on miał mandat, żeby nasze cierpienia, oczekiwania, marzenia przekazywać w tym pijackim uścisku generałowi? Ja tego nie rozumiem – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej