RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Johnson oskarżany o złamanie restrykcji covidowych. Jest zdjęcie

Premier Boris Johnson (fot. James Manning/PA Images via Getty Images)
Premier Boris Johnson (fot. James Manning/PA Images via Getty Images)

Pogłębiają się kłopoty brytyjskiego premiera Borisa Johnsona związane z zarzutami dotyczącymi łamania restrykcji covidowych. „Sunday Mirror” opublikował zdjęcie pokazujące, że osobiście brał w ubiegłym roku udział w świątecznym quizie na Downing Street.

Mutacja Omikron. Wielka Brytania zaostrza regulacje pandemiczne [WIDEO]

Wielka Brytania zaostrza zasady przyjazdu do kraju. To efekt pojawienia się nowego wariantu koronawirusa. Każdy, kto przyjedzie będzie musiał...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zdjęcie przedstawia zadającego pytania uczestnikom quizu Johnsona, któremu towarzyszy dwóch pracowników Downing Street. Zostało wykonane 15 grudnia 2020 r., a więc trzy dni przed nieoficjalnym przyjęciem świątecznym na Downing Street, które obecnie jest głównym przedmiotem dochodzenia.

Jak wynika ze źródeł gazety, quiz świąteczny dla personelu, z którego dochód miał być przekazany na cele charytatywne, początkowo miał się odbyć w formie zdalnej, ale około godz. 18.30 tego dnia zdecydowano się na fizyczną obecność w biurze.

„Sunday Mirror” ujawnia, że brały w nim udział 24 osoby, podzielone na cztery sześcioosobowe zespoły. Zdalnie połączył się z nimi Boris Johnson, który przez jedną rundę, trwającą 10-15 minut, zadawał pytania uczestnikom. To właśnie z tego momentu pochodzi opublikowane zdjęcie.

„Sunday Mirror” przypomina, że 15 grudnia Londyn był na drugim poziomie restrykcji covidowych, a zgodnie z nimi spotkania w domach z udziałem dwóch lub więcej osób spoza własnego gospodarstwa domowego lub tzw. bańki wsparcia było zabronione – z wyjątkiem nielicznych okoliczności, w tym takich, że spotkanie było „racjonalnie niezbędne ze względu na pracę”. Przypomina również, że 15 grudnia 2020 r. wykryto 33,8 tys. zakażeń koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło 459 osób.

W odpowiedzi na publikację „Sunday Mirror” rzecznik Johnsona przyznał, że quiz miał miejsce, ale wskazał, że udział premiera był krótki. – To był wirtualny quiz. Pracownicy Downing Street często musieli być w biurze, aby pracować nad reakcją na pandemię, więc ci, którzy byli w biurze po pracy, mogli uczestniczyć wirtualnie przy swoich biurkach. Premier krótko wziął udział wirtualnie w quizie, aby podziękować pracownikom za ich ciężką pracę przez cały rok – oświadczył.Tymczasem pojawiające się od kilku dni kolejne doniesienia o domniemanych przypadkach łamania w zeszłym roku w rządzie i w Partii Konserwatywnej restrykcji covidowych – według „Sunday Mirror” było co najmniej 10 takich zdarzeń – coraz mocniej odbijają się na notowaniach konserwatystów. W czterech opublikowanych w ten weekend sondażach opozycyjna Partia Pracy ma 6, 8, 8 i 9 punktów proc. przewagi nad konserwatystami. Ten ostatni wynik to jej największa przewaga od czasu, gdy Johnson został premierem latem 2019 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej