RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Apel o modlitwę i pomoc materialną dla ofiar kataklizmu w USA [WIDEO]

Po tornadach, jakie nawiedziły środkową część Stanów Zjednoczonych w nocy z piątku na sobotę powodując śmierć ponad 80 osób, katoliccy biskupi i organizacje pomocowe w USA zaapelowali o modlitwę i pomoc materialną dla ofiar kataklizmu. Według informacji CNN, tornada uderzyły ponad 30-krotnie w sześciu stanach, pozostawiając w wielu miejscach ogromne zniszczenia. Władze informują o 80 ofiarach śmiertelnych, ale dane te mogą się jeszcze zmienić, gdyż kilkadziesiąt osób uważa się za zaginione. Trudno jeszcze oszacować rozmiary zniszczeń.

W USA ponad 100 osób mogło zginąć w tornadach

Nawet ponad 100 osób mogło zginąć w tornadach, które przeszły przez 6 środkowych amerykańskich stanów. W stanie Illinois doszło także do zawalenia...

zobacz więcej

„Widok zniszczeń i dewastacji spowodowanych przez tornada, które w nocy przetoczyły się przez Południe i Środkowy Zachód, jest przejmujący” – przyznali przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA abp José Horacio Gómez z Los Angeles oraz komisji episkopatu ds. sprawiedliwości i rozwoju człowieka abp Paul Coakley z Oklahoma City w oświadczeniu wydanym 11 grudnia.

„W tym czasie Adwentu (...) modlimy się za tych, którzy odnieśli obrażenia, za tych, którzy zginęli, za ich pogrążone w żałobie rodziny i wspólnoty. (...) Modlimy się także za ratowników i tych, którzy zajmują się potrzebami poszkodowanych w społecznościach dotkniętych katastrofą” – stwierdzili biskupi. Jednocześnie zaapelowali o datki dla ofiar i na odbudowę ze zniszczeń.

Tornada zrujnowały w wielu miastach domy, fabryki i kościoły. W samym stanie Kentucky zginęło ponad 70 osób – poinformował gubernator Andy Beshear. Jak powiedział w rozmowie z CNN, istnieją obawy, że liczba ta wzrośnie do ponad 100.

Według gubernatora, szczególnie dotknięte zostało miasto Mayfield. Zawaliła się tam fabryka świec, w której przed świętami ludzie pracowali przez całą dobę. Według Besheara w momencie zawalenia się budynku przebywało w nim 110 osób. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. W stanie Arkansas nawałnica uszkodziła m.in. dom opieki, zginęła co najmniej jedna osoba, wiele innych zostało rannych. W Illinois zawalił się magazyn Amazona, zabijając co najmniej sześć osób.

Zobacz także: Wielu uwięzionych po zawaleniu się dachu w magazynie Amazona z powodu tornada, które uderzyło w USA


Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest to jedna z „największych serii tornad w naszej historii” i obiecał pomoc władz centralnych USA dla dotkniętych stanów. Zapowiedział, że wyśle Gwardię Narodową na tereny dotknięte klęską żywiołową i jak tylko sytuacja na to pozwoli, bez utrudniania działań ratunkowych, sam przekona się o tym na miejscu. – Moje serce boli, gdy myślę o tych ludziach, również o ratownikach i ciężarze, jaki na nich spoczął – przyznał prezydent USA.

O pomoc dla poszkodowanych zaapelował Amerykański Czerwony Krzyż, sieć katolickich organizacji charytatywnych Catholic Charities, Armia Zbawienia, World Vision i inne organizacje pomocowe, które już przygotowały pomoc dla ludzi na obszarach dotkniętymi tornadami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej